Jak powiedzieć „dzień dobry” po portugalsku? Czy istnieją mniej formalne powitania po portugalsku? Albo może chcesz poznać więcej podstawowych zwrotów, które przydadzą się podczas rozmów po portugalsku? W tym artykule, skupimy się na nauce języka portugalskiego, a konkretniej – na powitaniach i podstawowych zwrotach grzecznościowych.

Dlaczego warto znać portugalskie powitania?

Język portugalski używany jest na całym świecie przez setki milionów użytkowników. Jest egzotycznym kuzynem języka hiszpańskiego, zatem ma wiele podobieństw, ale też swoje unikalne cechy. Rozwinięcie podstawowej znajomości języka portugalskiego może okazać się wartościowym dodatkiem do Twojego językowego repertuaru. Jeśli nie wiesz jak zacząć uczyć się tego języka od podstaw przeczytaj nasz poradnik. W końcu, kto nie chciałby powiedzieć kilku, chociażby podstawowych, słów po portugalsku podczas wizyty w Brazylii czy Portugalii? Podczas kolejnej podróży, spróbuj użyć zwrotu portugalskiego i zobacz jak zmieni się nastawienie Twojego rozmówcy.

Podstawowe powitania w języku portugalskim

Po pierwsze zacznijmy od najprostszego powitania. Jak się mówi dzień dobry po portugalsku? Dzień dobry to oczywiście „bom dia”. W języku portugalskim mamy też „boa tarde”- też dzień dobry, tylko po południu.

Wspomniane zwroty używane są w języku portugalskim zamiennie w zależności od pory dnia. „Bom dia” można mówić aż do obiadu, „boa tarde” od obiadu do zmierzchu.

Warto jeszcze wspomnieć, że „boa noite” przetłumaczymy na język polski jako „dobranoc”, ale używane jest także jako powitanie w późnych godzinach wieczornych (“dobry wieczór”).

PortugalskiPolskiDodatkowe informacje
Bom diaDzień dobryUżywane do pory obiadu
Boa tardeDzień dobryUżywane od pory obiadu do zmierzchu
Boa noiteDobry wieczór/DobranocJako powitanie w późnych godzinach wieczornych

Powitania nieformalne

Jakie jeszcze zwroty po portugalsku warto poznać? Oczywiście mniej formalne „cześć”. W wersji europejskiej nasz portugalski rozmówca powie „Olá!”, natomiast w wersji brazylijskiej użyjemy krótkiego „Oi”. Należy jeszcze wspomnieć o zwrocie „Bem-vindo!”, czyli „Witaj”. Jest on jednak rzadziej stosowany przez rodzimych użytkowników języka portugalskiego.

PortugalskiPolskiDodatkowe informacje
OláCześćWersja europejska
OiCześćWersja brazylijska
Bem-vindoWitajRzadziej stosowany przez rodzimych użytkowników języka portugalskiego

Podstawowe portugalskie zwroty grzecznościowe

Znasz już zwroty podstawowe, za pomocą których potrafisz się przywitać po portugalsku. Czas na kilka praktycznych zwrotów grzecznościowych. Wśród najczęściej używanych zwrotów znajduje się „muito prazer” – „miło mi”. Chcąc rozpocząć rozmowę możesz użyć zwrotu portugalskiego takiego jak „tudo bem?” – „wszystko w porządku?”. Zaraz zobaczysz jak użyć ich prawidłowo, bo przygotowałam kilka portugalskich zdań.

Przykładowe rozmówki portugalskie z użyciem portugalskich powitań

Jeżeli jesteś na początku nauki portugalskiego, warto dużo ćwiczyć. Przygotowałam dla Ciebie krótki dialog z najczęściej używanych zwrotów. Zwróć uwagę na te proste portugalskie zdania:

  • A: Olá, bom dia! Tudo bem? (Cześć, dzień dobry! Wszystko w porządku?)
  • B: Olá, bom dia! Tudo bem, e contigo? (Dzień dobry! Wszystko w porządku, a u Ciebie?)

Albo, gdy spotykasz kogoś po raz pierwszy, możesz powiedzieć:

  • A: Boa tarde! Sou da Polónia. Muito prazer. (Dobry wieczór! Jestem z Polski. Miło mi.)
  • B: Boa tarde! Muito prazer. Sou do Brasil. (Dobry wieczór! Miło mi. Jestem z Brazylii.)

Zwróć uwagę, jak naturalnie brzmią te zwroty podstawowe w kontekście rozmów po portugalsku. Przy okazji warto wspomnieć o różnicach w pisowni. W portugalskim europejskim piszemy Polónia, w brazylijskim – Polônia.

Podstawowe zwroty, które można połączyć z powitaniami

Podczas nauki portugalskiego, nie tylko powitania są ważne. Istnieją również inne często używane zwroty, które trzeba znać. Na przykład, „Obrigado” oznacza „dziękuję”, a „por favor” to „proszę”. Spróbujmy zastosować je w dialogu:

  • A: Bom dia! Podes ajudar-me, por favor? (Dzień dobry! Czy możesz mi pomóc, proszę?)
  • B: Claro, com prazer. De que precisas? (Jasne, z przyjemnością. Czego potrzebujesz?)
  • A: Obrigado! … (Dziękuję! …)

Poznanie takich prostych, ale często używanych zwrotów w języku portugalskim oznacza, że jesteś gotowy na pierwszą wizytę w Portugalii lub Brazylii.

Znam już powitania po portugalsku. Co dalej?

Język portugalski należy do grupy języków romańskich i jest językiem urzędowym w aż 9 krajach. Znajomość portugalskiego otworzy przed Tobą drzwi do nowych kultur i doświadczeń. Pamiętaj, że warto inwestycyjne język portugalski, nawet jeśli zaczynasz od tak prostych portugalskich słów jak „bom dia” czy „boa noite”. W końcu, nauka języka zaczyna się od małych kroków.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kurs portugalskiego – Portugalski Start 🚀.

Pomoże Ci on nauczyć się języka portugalskiego od zupełnego zera. Portugalskie rozmówki z naszego artykułu to dla Ciebie za mało? Koniecznie sprawdź nasz kompleksowy kurs portugalskiego i ucz się gdzie i kiedy chcesz!

Pamiętaj, każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. A teraz, kiedy znasz niezbędne powitania po portugalsku, możesz wyruszyć w dalszą drogę. Powodzenia i… até logo – do zobaczenia!