Uczysz się języka norweskiego i zastanawiasz się nad przeprowadzką do Krainy Fiordów? Prawdopodobnie spotkałeś się ze stwierdzeniem, że kraj ten uchodzi za jeden z najdroższych w Europie. Z pewnością, nurtuje Cię pytanie o to, jakie są koszty życia w Norwegii. Sprawdź, ile zapłacisz za wynajem mieszkania, transport, zakupy spożywcze i dodatkowe atrakcje.

Niejednemu marzy się dłuższy pobyt w Norwegii lub nawet wyjazd na stałe. Zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy, piękne jeziora i magiczna zorza polarna potrafią rozkochać w sobie każdego! Trzeba się jednak liczyć z tym, że Norwegia to bardzo drogi kraj. Pocieszające jest to, że jeśli zarabiamy w koronach norweskich (NOK), ceny przestają być takie straszne. Zarobki są wprost proporcjonalne do obowiązujących cen. 

* kurs z dnia 10.08.2023 → 1 NOK = 0,40 PLN

Rozpocznij pracę w Norwegii! Sprawdź najnowsze oferty pracy na europa.jobs

Wynajem mieszkań w Norwegii, a koszty życie

Zacznijmy od najtańszej opcji jaką jest wynajem pokoju jednoosobowego. Jest to wydatek rzędu 2300-3000 zł miesięcznie. Za kawalerkę w dużym mieście np. Olso zapłacimy od 4000 zł w górę. Z kolei, jeśli myślimy o wynajmie mieszkania 2-3 pokojowego, musimy liczyć się z wydatkami na poziomie 7000-9000 zł. 

Polecamy szukać mieszkania na własną rękę, ponieważ agencje nieruchomości udzielające pomocy mają z tego niemały profit. Najlepiej rozejrzeć się za nowym lokum na norwesko języcznych portalach ogłoszeniowych takich jak np. finn.no, nestpick.com oraz rentberry.com  Masz wtedy pewność, że ceny za wynajem nie będą zawyżone. 

Koszty życia w Norwegii – transport 

Norwegia może pochwalić się bardzo dobrze rozbudowaną siecią dróg oraz połączeń promowych, autobusowych, kolejowych czy lotniczych. Na małych odległościach zalecane jest poruszanie się autobusami, jednak trzeba pamiętać, że w weekendy i święta rzadko kiedy kursują. Jeśli chcesz sprawdzić aktualny rozkład jazdy transportu zbiorowego, zajrzyj na tę stronę: ruter.no

Przykładowe ceny za bilety na komunikację miejską:

 • bilet jednorazowy – 19,17 zł
 • bilet 30-dniowy – 388,48 zł

Cena za taksówkę (7,69 zł za km) nie wychodzi korzystnie nawet dla mieszkańców Norwegii, którzy korzystają z takiego rozwiązania w ostateczności. 

A może posiadasz własny samochód? Wtedy cena za 1 l benzyny wyniesie ok. 8,11 zł.

Ceny produktów spożywczych w Norwegii

Podczas pierwszego pobytu w Norwegii ceny produktów spożywczych też mogą nas bardzo zaskoczyć. Oto przykłady cen obowiązujących w większości supermarketów:

 • woda 0,3 l – 13,26 zł
 • mleko 1 l – 9 zł
 • chleb – 12,89 zł
 • ryż 1 kg – 13,40 zł
 • jajka 12 sztuk – 18,89 zł
 • ser lokalny – 53,10 zł
 • pierś z kurczaka 1 kg – 61,44 zł
 • jabłka 1 kg – 13,64 zł
 • pomidor 1 kg – 17,20 zł
 • ziemniaki 1 kg – 10,22 zł
 • butelka wina – 74,05 zł

Pozostałe wydatki – atrakcje

Nie zapominajmy o małych przyjemnościach, na które każdy z nas zasługuje! 

Za obiad dla dwóch osób w średniej klasy restauracji możemy się spodziewać rachunku w wysokości 400 zł. Najtańszą kawę w kawiarni zamówimy za 22 zł. Osoby, które nie mogą żyć bez sportu zapłacą około 224 zł za miesięczny karnet do Fitness Clubu. Bilet do kina dla jednej osoby będzie nas kosztował ponad 65 zł

Przytoczone w artykule przykłady cen w Norwegii wskazują na prawdziwość stwierdzenia, że Norwegia to drogi kraj. Mimo wszystko nadal uważamy, że pobyt w tym kraju jest wart każdych pieniędzy. Zapewniamy, że widoki i niepowtarzalny klimat wszystko Wam wynagrodzą!

A Wy, byliście kiedyś w Norwegii? Czy według Ciebie koszty życia w Norwegii są wysokie?

Dowiedz się więcej o życiu i pracy w Norwegii!