Chcesz odkryć tajemnice francuskiego, jednego z najbardziej romantycznych języków na świecie? Rozpoczynając naukę języka obcego, jednym z najważniejszych kroków jest zrozumienie podstaw – takich jak dni tygodnia. Bez nich trudno byłoby zrozumieć francuski kalendarz, umawiać spotkania, czy po prostu mówić o swoich codziennych planach. Dzisiejszy wpis na blogu jest poświęcony właśnie nauce dni tygodnia po francusku. Przygotowałam dla Ciebie przystępne wyjaśnienia, przykłady zdań i ciekawe fakty kulturowe. Niezależnie od tego, czy jesteś absolutnym początkującym, czy już znasz kilka podstaw, ten artykuł jest dla Ciebie.

Dni tygodnia po francusku

Ruszamy z nauką! Jak mówi się „poniedziałek” po francusku? A „niedziela”? Zacznijmy od tego, co najbardziej podstawowe czyli od poznania nazw dni tygodnia po francusku.

 1. lundi – poniedziałek
 2. mardi – wtorek
 3. mercredi – środa
 4. jeudi – czwartek
 5. vendredi – piątek
 6. samedi – sobota
 7. dimanche – niedziela

Pamiętaj, że kluczem do nauki języka jest praktyka, więc powtarzaj te słowa na głos, aż staną się dla ciebie naturalne. W kolejnej części wpisu nauczymy się, jak stosować te słowa w zdaniach, a także omówimy ich kulturowy kontekst.

Użycie dni tygodnia w zdaniach

Znamy już dni tygodnia po francusku, ale jak możemy ich używać w zdaniach?

 1. ’Lundi, je vais au travail.’ – W poniedziałek idę do pracy.
 2. ’Mardi, je fais du sport.’ – We wtorek uprawiam sport.
 3. ’Mercredi, je rencontre mes amis.’ – W środę spotykam się z przyjaciółmi.
 4. ’Jeudi, je vais au cinéma.’ – W czwartek idę do kina. ’
 5. ’Vendredi, je fais les courses.’ – W piątek robię zakupy.
 6. ’Samedi, je me repose.’ – W sobotę odpoczywam.
 7. ’Dimanche, je lis un livre.’ – W niedzielę czytam książkę.

Kiedy już opanujesz użycie dni tygodnia w kontekście, twoja komunikacja w języku francuskim stanie się znacznie łatwiejsza.

Kontekst kulturowy dni tygodnia w języku francuskim

Jakie są tradycje związane z dniami tygodnia we Francji? Czy 'dimanche’ to tylko zwykła niedziela, czy może kryje się za nim coś więcej? Poznajmy tę fascynującą stronę języka francuskiego.

 1. ’Lundi’ – Poniedziałek: W tradycyjnej kulturze francuskiej, 'lundi’ to dzień, kiedy wiele muzeów i galerii sztuki jest zamkniętych. Pamiętaj o tym planując swoją podróż do Francji.
 2. ’Mardi’ – Wtorek: Czy wiesz, że we Francji 'mardi’ to popularny dzień na organizowanie różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych?
 3. ’Mercredi’ – Środa: Tradycyjnie, to dzień, kiedy dzieci mają pół dnia wolnego od szkoły, a więc idealny czas na rodzinne wyjścia i aktywności.
 4. ’Jeudi’ – Czwartek: Często traktowany jako „mały piątek”, 'jeudi’ to dzień, kiedy Francuzi zaczynają planować swój weekend.
 5. ’Vendredi’ – Piątek: 'Vendredi soir’ (piątkowy wieczór) to czas, kiedy wielu Francuzów spotyka się na 'apéro’, czyli przekąskach i drinkach przed kolacją.
 6. ’Samedi’ – Sobota: Wielu Francuzów wykorzystuje 'samedi’ na zakupy, zwłaszcza na tzw. 'marché’, czyli lokalnym targu.
 7. ’Dimanche’ – Niedziela: Tradycyjnie to dzień odpoczynku, kiedy wiele sklepów i restauracji jest zamkniętych. Ale to także czas na 'déjeuner en famille’, czyli niedzielny obiad w gronie rodziny.

Kulturowe aspekty dni tygodnia są niezwykle ważne, aby zrozumieć styl życia i zwyczaje Francuzów. A zrozumienie tych aspektów jest niezbędne, aby naprawdę 'poczuć’ język.

Ćwiczenia i narzędzia do nauki dni tygodnia po francusku

Znamy już dni tygodnia po francusku, umiemy je stosować w zdaniach i znamy ich kulturowy kontekst. Teraz jest czas na praktykę. Oto kilka ćwiczeń i narzędzi, które pomogą Ci utrwalić i rozwijać Twoje umiejętności.

 1. Ćwiczenia pisemne: Spróbuj napisać plan swojego tygodnia po francusku, używając słów 'lundi’, 'mardi’, 'mercredi’ i tak dalej. To świetny sposób na praktykę!
 2. Głosowe aplikacje do nauki języka francuskiego
 3. Quizy i gry językowe: Sprawdź swoją wiedzę za pomocą internetowych quizów i gier językowych, na przykład Wordwall. To nie tylko efektywna nauka, ale i świetna zabawa!

Opanowanie dni tygodnia po francusku to kluczowy krok na drodze do płynności w tym języku. Chcesz skorzystać z gotowego planu nauki, wartościowych materiałów oraz wsparcia nauczycielki z doświadczeniem? Sprawdź Francuski Start – to kurs online, dzięki któremu nauczysz się francuskiego zupełnie od zera. Ucz się na nowoczesnej platformie z lekcjami wideo, grami językowymi, fiszkami.

Dni tygodnia po francusku – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy twoim celem jest podróż do Francji, rozmowa z francuskojęzycznymi przyjaciółmi czy po prostu rozwijanie nowych umiejętności, nauka dni tygodnia po francusku to znaczący krok naprzód.

Podsumowując, podczas naszej nauki:

 1. Poznałeś dni tygodnia po francusku – od 'lundi’ do 'dimanche’.
 2. Dowiedziałeś się, jak stosować te słowa w praktycznych zdaniach.
 3. Odkryłeś kulturowy kontekst dni tygodnia we Francji.
 4. Poznałeś różne ćwiczenia i narzędzia, które pomogą Ci utrwalić tę wiedzę.

Jesteś teraz przygotowany, aby swobodnie rozmawiać o dniach tygodnia po francusku. Ale pamiętaj, że nauka języka to proces, który wymaga czasu i praktyki. Dlatego zachęcam Cię do korzystania z dostępnych zasobów i kontynuowania nauki. Kolejnym krokiem mogą być podstawowe zwroty po francusku, które znajdziesz na blogu. W każdym razie, jestem tu, aby Ci pomóc w dalszej nauce francuskiego. Do zobaczenia w kolejnym wpisie, gdzie razem odkryjemy więcej tajników języka francuskiego, krok po kroku!

kurs francuski start