Czy wiesz, że nauka liczb po francusku do 100 może być nie tylko przyjemna, ale także niezwykle użyteczna? Bez względu na to, czy jesteś początkującym w nauce języka, czy już znasz podstawy, rozpocznij naukę francuskich liczb już dziś.

Liczby w języku francuskim są wszechobecne – od codziennych zakupów, przez daty, aż po ważne umowy i rezerwacje. Dlatego też, liczenie po francusku to umiejętność, która znacznie ułatwi podróże, naukę i pracę w środowisku francuskojęzycznym. W tym wpisie pomogę Ci opanować liczebniki po francusku, a także pokażę, jak używać ich w praktycznych sytuacjach. Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją przygodę z liczbami po francusku? Zaczynamy!

Liczby od 1 do 10

Pierwszym krokiem w nauce liczb po francusku jest opanowanie podstawowych liczebników od 1 do 10. Te liczby są fundamentem, na którym będziemy budować naszą wiedzę. Oto one:

LICZBAFRANCUSKI
1un
2deux
3trois
4quatre
5cinq
6six
7sept
8huit
9neuf
10dix
liczby od 1 do 10 po francusku

Francuskie liczby od 11 do 16

Teraz przejdźmy do francuskich liczb od 11 do 16.

LICZBAFRANCUSKI
11onze
12douze
13treize
14quatorze
15quinze
16seize
liczby od 11 do 16 po francusku

Francuskie liczby od 17 do 19

Jak tworzyć liczby od 17 do 19? Jak zauważysz w tabeli jest to dużo prostsze.

LICZBAFRANCUSKI
17dix-sept
18dix-huit
19dix-neuf
liczby od 17 do 19 po francusku

Spodobała Ci się nauka liczb po francusku? Dzięki mojemu kursowi Francuski Start nauczysz się podstaw języka francuskiego nie wychodząc z domu. Skorzystaj z gotowego planu nauki, wartościowych materiałów oraz wsparcia nauczycielki z doświadczeniem. Serio, nauka francuskiego od podstaw nigdy nie była łatwiejsza. Dzięki nowoczesnej platformie z lekcjami wideo, grami językowymi, fiszkami uczysz się gdzie i kiedy chcesz. Bez stresu i presji.

Liczby dziesiętne (20,30,40..)

Francuskie liczby dziesiętne, choć początkowo mogą wydawać się skomplikowane, są logiczne i łatwe do zapamiętania po krótkiej praktyce.

LICZBAFRANCUSKI
20vingt
30trente
40quarante
50cinquante
60soixante
70soixante-dix
80quatre-vingts
90quatre-vingt-dix
liczby dziesiętne po francusku

Warto zauważyć, że francuski system liczbowy ma pewne unikalne cechy, szczególnie w przypadku liczb 70 (soixante-dix, dosłownie „sześćdziesiąt dziesięć”) i 90 (quatre-vingt-dix, dosłownie „cztery dwudziestki dziesięć”). Te liczby pokazują, jak w języku francuskim tworzone są liczby złożone, co jest ważnym aspektem w nauce tego języka. Poza tym, zapamiętanie tych podstawowych liczb dziesiętnych jest kluczowe dla zrozumienia i tworzenia większych liczb w języku francuskim.

Liczby po francusku do 100 – tworzenie liczb złożonych

Po opanowaniu liczb dziesiętnych, kolejnym krokiem w nauce francuskich liczb jest zrozumienie, jak tworzyć liczby złożone. W języku francuskim liczby złożone tworzy się poprzez połączenie liczb dziesiętnych z jednościami. Proces ten jest logiczny i po pewnym czasie staje się intuicyjny.

Najpierw nauczymy się jak po francusku będzie 21,31,41.. Dlaczego? Mamy tutaj spójnik et, o którym uczniowie często zapominają.

 • 21: vingt et un
 • 31: trente et un
 • 41: quarante et un
 • 51: cinquante et un
 • 61: soixante et un
 • 71: soixante et onze
 • 81: quatre-vingt et un
 • 91: quatre-vingt-onze

Kolejne liczby złożone tworzymy łącząc dziesiątki oraz jedności. Oto kilka przykładów:

 • 34: trente-quatre
 • 57: cinquante-sept
 • 68: soixante-huit

Liczby po francusku do 100 – podsumowanie

Podsumowując, liczby po francusku do 100 są niezwykle ważnym elementem opanowania tego pięknego języka. Pomagają nam w codziennej komunikacji, podróżach, nauce i pracy. Co więcej, znajomość liczb w języku francuskim otwiera przed Tobą drzwi do lepszego zrozumienia kultury francuskiej, ułatwia podróże i pozwala na płynniejszą komunikację w środowisku francuskojęzycznym.

Zachęcam do regularnej nauki języka francuskiego. Pamiętaj, że każdy krok w nauce, nawet najmniejszy, przybliża Cię do płynności w tym pięknym języku. Niech nauka francuskich liczb będzie początkiem Twojej fascynującej podróży z językiem francuskim. Z pewnością w nauce pomogą moje wpisy o miesiącach po francusku oraz dniach tygodnia.

kurs francuski start