Jeśli myślisz o nauce języka niemieckiego, dobrze jest zacząć od podstaw. Dni tygodnia po niemiecku i ich tłumaczenie to kluczowy element, który otworzy przed Tobą drzwi do głębszego zrozumienia kultury i codziennego życia w krajach niemieckojęzycznych. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez dni tygodnia po niemiecku, ich pisownię, wymowę i wiele innych ciekawostek. Dzięki temu zdobędziesz nie tylko wiedzę, ale także pewność siebie podczas rozmów z rodowitymi Niemcami. Zanurzmy się więc w fascynujący świat niemieckiego słownictwa i odkryjmy, jakie są niemieckie nazwy dni tygodnia oraz jak je zapisywać. 

Dni tygodnia i ich skróty po niemiecku

Kiedy zaczynamy naukę języka niemieckiego, jednym z pierwszych kroków jest zapoznanie się z podstawowym słownictwem. Dni tygodnia po niemiecku i ich pisownia to elementy, które używamy niemal codziennie, planując spotkania, wydarzenia czy wycieczki. Oto pełna lista dni tygodnia w języku niemieckim wraz z ich skrótami:

 • Montag (Mo.) – Poniedziałek:
 • Dienstag (Di.) – Wtorek
 • Mittwoch (Mi.) – Środa
 • Donnerstag (Do.) Czwartek
 • Freitag (Fr.) – Piątek
 • Samstag (Sa.) – Sobota
 • Sonntag (So.) – Niedziela

Znając dni tygodnia po niemiecku i ich skróty, możesz łatwiej komunikować się z Niemcami, planować swoje dni i zrozumieć kalendarze czy plany. Co więcej, dzięki tej wiedzy będziesz mógł lepiej zrozumieć niemieckie zwyczaje i tradycje związane z poszczególnymi dniami tygodnia. 

Dni tygodnia po niemiecku i ich znaczenie

Zastanawiałeś się kiedyś, skąd wzięły się nazwy dni tygodnia w języku niemieckim? Te niemieckie nazwy dni tygodnia mają głębokie korzenie w historii i mitologii, które odzwierciedlają kulturę i tradycje ludu germańskiego. Oto krótka podróż przez czas, która pomoże Ci zrozumieć genezę nazw dni tygodnia po niemiecku:

 • Montag: Jak już wspomniano, „Montag” pochodzi od słowa „Mond”, co oznacza księżyc. W starożytności ten dzień był poświęcony księżycowi, co ma swoje odzwierciedlenie w wielu językach germańskich.
 • Dienstag: Ten dzień jest hołdem dla germańskiego boga wojny, Tiwaz. Jego odpowiednik w języku angielskim, „Tuesday”, również wskazuje na to samo pochodzenie.
 • Mittwoch: Dosłownie tłumaczy się jako „środek tygodnia”. Jest to jedyny dzień, którego nazwa nie pochodzi od bóstwa czy mitologicznej postaci.
 • Donnerstag: Dzień poświęcony Donarowi, germańskiemu bogu burzy i piorunów. W języku angielskim „Thursday” odnosi się do Thora, nordyckiego odpowiednika Donara.
 • Freitag: Nazwa tego dnia pochodzi od bogini miłości, Freyi. W wielu językach germańskich ten dzień jest związany z miłością i pięknością.
 • Samstag: W niemieckim jest to jedyny dzień pochodzący od nazwy żydowskiego szabatu.
 • Sonntag: Jak sama nazwa wskazuje, „Sonntag” oznacza „dzień słońca” i jest dniem poświęconym odpoczynkowi i celebracji.

Chcesz nauczyć się języka niemieckiego od podstaw? Zrób to z moim kursem Niemiecki Start. Niemiecki Start to całość materiału, który składa się na poziom A1. To oznacza, że kurs jest w sam raz dla osób uczących się od zera lub takich, które szukają skutecznego sposobu na powrót do nauki (nawet po latach!).

Dni tygodnia i przyimek AM

Kiedy mówimy o dniach tygodnia w języku niemieckim, nie możemy pominąć ważnego aspektu gramatycznego: użycia przyimka „am”. Ten mały element jest kluczem do poprawnej konstrukcji zdań i wyrażeń związanych z czasem.

Przyimek „am” w języku niemieckim jest używany w połączeniu z dniami tygodnia, aby wskazać konkretny dzień. Działa to podobnie do angielskiego „on” w kontekście dni tygodnia. Na przykład:

 • „am Montag” oznacza „w poniedziałek”.
 • „am Freitag” to „w piątek”.

Oto kilka przykładów użycia w zdaniach:

 • „Ich habe am Dienstag einen Termin.” – „Mam spotkanie we wtorek.”
 • „Am Sonntag gehe ich in die Kirche.” – „W niedzielę idę do kościoła.”

Zrozumienie i poprawne stosowanie przyimka „am” w kontekście dni tygodnia po niemiecku jest kluczem do płynnej komunikacji. Dzięki temu możesz wyrażać się precyzyjnie i jasno, unikając nieporozumień

Przykładowe zdania po niemiecku z dniami tygodnia

Aby prawidłowo komunikować się w języku niemieckim, warto znać praktyczne zdania z użyciem dni tygodnia. Dzięki temu możemy lepiej planować, umawiać się na spotkania i opowiadać o naszych codziennych aktywnościach. Oto kilka przykładów zdań po niemiecku z użyciem dni tygodnia, które pomogą Ci w codziennej komunikacji:

 1. „Ich gehe am Montag ins Fitnessstudio.” – „Idę na siłownię w poniedziałek.”
 2. „Am Dienstag treffen wir uns zum Mittagessen.” – „Spotykamy się na lunch we wtorek.”
 3. „Mittwoch ist immer mein langer Arbeitstag.” – „Środa to zawsze mój długi dzień w pracy.”
 4. ” Donnerstagabends sehe ich immer meine Lieblingsserie an.” – „W czwartkowe wieczory zawsze oglądam mój ulubiony serial.”
 5. „Freitag ist der beste Tag für ein Date.” – „Piątek to najlepszy dzień na randkę.”
 6. „Am Samstag mache ich immer einen Großeinkauf.” – „W soboty zawsze robię duże zakupy.”
 7. „Den Sonntag verbringe ich mit meiner Familie.” – „Niedzielę spędzam z rodziną.”

Przydatne wyrażenia z dniami tygodnia

Każdy język ma swoje unikalne wyrażenia i powiedzenia, które odzwierciedlają kulturę i historię danego narodu. Język niemiecki nie jest wyjątkiem, a dni tygodnia po niemiecku często pojawiają się w wielu popularnych frazach i przysłowiach. Poznanie tych wyrażeń może wzbogacić Twoją komunikację i pomóc zrozumieć niemiecką mentalność. Oto kilka znanych wyrażeń z dniami tygodnia:

 • „Von Montag bis Freitag” – „Od poniedziałku do piątku”. Wyrażenie to odnosi się do typowego tygodnia pracy.
 • „Am Mittwoch sieht man schon das Wochenende” – „W środę już widać weekend”. Wyrażenie to podkreśla optymistyczne podejście do połowy tygodnia.

Znając te i inne przydatne wyrażenia z dniami tygodnia, możesz lepiej zrozumieć niemiecką kulturę i sposób myślenia. Dni tygodnia po niemiecku nie są tylko suchymi słowami w kalendarzu, ale mają głębokie znaczenie w codziennym życiu i komunikacji.

Dni tygodnia po niemiecku – podsumowanie

Nauka dni tygodnia po niemiecku to nie tylko kwestia zapamiętania słów, ale także zrozumienia kultury, tradycji i sposobu myślenia Niemców. Jak widzisz, dni tygodnia w języku niemieckim mają swoje korzenie, znaczenie i są często używane w codziennych wyrażeniach i powiedzeniach.

Zachęcam do dalszej nauki języka niemieckiego! Na blogu znajdziesz, również wpisy o liczbach po niemiecku oraz podstawowych zwrotach. Im więcej wiesz, tym bardziej docenisz bogactwo i różnorodność języka niemieckiego.

kurs niemiecki start baner