W dzisiejszych czasach, nauka języka obcego to nie tylko kwestia poznawania nowych słów i gramatyki, ale także umiejętność wyrażania swoich myśli i uczuć, w tym także niezrozumienia lub niewiedzy. Jak powiedzieć „nie rozumiem” lub „nie wiem” po niemiecku? Dowiesz się tego z dzisiejszego wpisu!

Bez względu na to, czy jesteś początkującym w nauce niemieckiego, czy już posiadasz doświadczenie, ten artykuł na pewno dostarczy Ci praktycznych wskazówek i poprawi Twoje umiejętności komunikacyjne.

Dlaczego warto rozpocząć naukę niemieckiego?

Nauka niemieckiego może przynieść wiele korzyści, zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. Zacznijmy od kilku powodów, dla których warto rozpocząć naukę tego języka:

  1. Po pierwsze, język biznesu i nauki: Niemiecki jest jednym z najważniejszych języków na świecie pod względem biznesu i nauki. Znajomość języka niemieckiego może otworzyć wiele drzwi w tych dziedzinach.
  2. Po drugie, podróże: Niemcy są jednym z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie, a znajomość niemieckiego może znacznie ułatwić podróżowanie nie tylko po Niemczech, ale także po innych krajach niemieckojęzycznych, takich jak Austria czy Szwajcaria.
  3. Po trzecie, kultura: Niemcy mają bogatą historię i kulturę, a nauka niemieckiego pozwala na głębsze zrozumienie i docenienie niemieckiej literatury, filmów, muzyki i sztuki.
  4. Po czwarte, zwiększenie szans na rynku pracy: Znajomość niemieckiego jest bardzo ceniona przez pracodawców na całym świecie. Poza tym, może zwiększyć Twoje szanse na znalezienie pracy, awans lub przeniesienie do pracy za granicą.
  5. Po piąte, społeczność: Na świecie jest ponad 130 milionów osób mówiących po niemiecku. Znajomość tego języka pozwala na nawiązanie nowych znajomości i zrozumienie różnych kultur.
  6. Po szóste, edukacja: Niemcy oferują wiele możliwości edukacyjnych, a wiele uniwersytetów oferuje programy studiów w języku niemieckim. Z pewnością, znajomość języka może pomóc w dostępie do tych możliwości.

Podsumowując, warto nauczyć się języka niemieckiego. Z pewnością, jest to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści. Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany podróżami, kulturą, nauką czy biznesem, znajomość języka niemieckiego będzie bardzo pomocna. Opanuj niemiecki od zera z kompleksowym kursem – Niemiecki Start, który został stworzony przez doświadczoną lektorkę. Dzięki nowoczesnej platformie z lekcjami wideo, grami językowymi, fiszkami uczysz się gdzie i kiedy chcesz. Bez stresu i presji!

Nie wiem i nie rozumiem po niemiecku – podstawowe zwroty

Zacznijmy od podstaw. Jak powiedzieć „nie rozumiem” po niemiecku? Odpowiedź jest prosta: „Ich verstehe nicht”. Jest to podstawowy zwrot, który każdy uczący się języka niemieckiego powinien znać.

Przydatnym wyrażeniem będzie także: „Ich verstehe kein Deutsch” ( Nie rozumiem niemieckiego) oraz kolejne bardzo podobne: Nie mówię po niemiecku czyli „Ich spreche kein Deutsch”.

Teraz, jak powiedzieć „nie wiem” po niemiecku? Znowu, odpowiedź nie jest skomplikowana: „Ich weiß nicht”. Jeśli masz problem ze zrozumieniem języka niemieckiego te wyrażenia będą dla Ciebie kluczowe na początku nauki.

Nie wiem i nie rozumiem po niemiecku – zwroty pokrewne

Jeśli chcesz, aby Twój niemiecki wskoczył na wyższy poziom, dobrym pomysłem będzie nauka bardziej skomplikowanych wyrażeń. Dodatkowo, nauka w kontekście pomaga osiągać lepsze efekty. Bez uwzględnienia kontekstu łatwo jest wpaść w pułapkę nieporozumień i błędów interpretacyjnych. Pewne informacje mogą mieć zupełnie inne znaczenie w różnych kontekstach.

Czas nauczyć się kilku kolejnych zwrotów:

NiemieckiPolski
Ich weiß nicht.Nie wiem.
Ich habe das nicht verstanden.Nie zrozumiałem tego.
Ich weiß nicht, wo das ist.Nie wiem, gdzie to jest.
Ich verstehe kein Deutsch.Nie rozumiem niemieckiego.
Ich verstehe das nicht.Nie rozumiem tego.
Ich spreche nicht gut Deutsch.Nie mówię dobrze po niemiecku.
Ich verstehe kein Wort.Nie rozumiem ani słowa.
Ich verstehe nicht recht.Nie rozumiem do końca.
Ich verstehe kein Wort von dem, was du sagst.Nie rozumiem ani słowa z tego, co mówisz.
Ich verstehe nicht, was du meinst.Nie rozumiem, co masz na myśli.
Ich spreche kein Deutsch.Nie mówię po niemiecku.
Ich verstehe das Wort nicht.Nie rozumiem tego słowa.
Ich verstehe nicht, warum das passiert ist.Nie rozumiem, dlaczego to się stało.
Mein Deutsch ist nicht so gut.Mój niemiecki nie jest zbyt dobry.
Wie bitte?Proszę?
kurs niemiecki start baner

Przykładowe dialogi

Dialog 1

Anna: Kannst du mir erklären, wie man dieses Mathematikproblem löst? (Czy możesz mi wyjaśnić, jak rozwiązać ten problem matematyczny?)

Max: Natürlich, zuerst musst du die Gleichung umstellen. (Oczywiście, najpierw musisz przestawić równanie.)

Anna: Ich verstehe das nicht. Kannst du das bitte noch einmal erklären? (Nie rozumiem tego. Czy możesz to wyjaśnić jeszcze raz?)


Dialog 2

Lena: Weißt du, wie spät es ist? (Wiesz, która jest godzina?)

Tom: Ich weiß nicht, ich habe meine Uhr vergessen. (Nie wiem, zapomniałem zegarka.)


Dialog 3

Hans: Wo ist der nächste Supermarkt? (Gdzie jest najbliższy supermarket?)

Maria: Ich verstehe kein Deutsch. Kannst du das bitte auf Englisch sagen? (Nie rozumiem niemieckiego. Czy możesz to powiedzieć po angielsku?)


Dialog 4

Karl: Kannst du mir sagen, wie man zum Bahnhof kommt? (Czy możesz mi powiedzieć, jak dojść do dworca?)

Peter: Geh geradeaus, dann links. Der Bahnhof ist neben dem großen Gebäude. (Idź prosto, potem w lewo. Dworzec jest obok dużego budynku.)

Karl: Ich verstehe kein Wort. Kannst du bitte langsamer sprechen? (Nie rozumiem ani słowa. Czy możesz mówić wolniej?)


Dialog 5

Lisa: Sprechen Sie Deutsch? (Czy mówisz po niemiecku?)

John: Nicht so gut. Ich lerne noch. (Nie za dobrze. Wciąż się uczę.)

Lisa: Kein Problem, wir können langsam sprechen. (Nie ma problemu, możemy mówić powoli.)

Podsumowanie

Podsumowując, znajomość podstawowych zwrotów „nie rozumiem” i „nie wiem” po niemiecku, a także kilku podobnych zwrotów, jest kluczowa dla efektywnej komunikacji w języku niemieckim. Jeśli interesują Cię inne wpisy na blogu z podstawowymi zagadnieniami z języka niemieckiego to sprawdź: liczby po niemiecku do 100 oraz powitania i pożegnania.

Pamiętaj, praktyka czyni mistrza, a z każdym dniem nauki języka niemieckiego będziesz coraz bliżej biegłego posługiwania się tym językiem. Powodzenia!