Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądają liczby niemieckie? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Znajomość niemieckich liczb bardzo ułatwia komunikację i jest nam potrzebna już na początku nauki, na przykład gdy chcemy podać swój wiek lub poznać cenę produktów w sklepie. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się, jak tworzyć liczby po niemiecku do 100.

Liczby po niemiecku od 1 do 12

Jak wspomniałam, należy pamiętać, że nauka liczb niemieckich zaczyna się już na pierwszych lekcjach. Bez wątpienia, pierwszym krokiem będzie zapoznanie się z liczebnikami niemieckimi od 1 do 12.

LiczbaNiemiecki
1eins
2zwei
3drei
4vier
5fünf
6sechs
7sieben
8acht
9neun
10zehn
11elf
12zwölf
liczby od 1 do 12 po niemiecku

Te podstawowe liczby są fundamentem dla tworzenia większych liczb, a także są niezbędne w wielu aspektach codziennego życia. Dlatego warto poświęcić czas na ich naukę i praktykę.

Niemieckie liczby od 13 do 19

Nauka kolejnych liczb, czyli od 13 do 19, jest równie prosta. W języku niemieckim pisane są one jako jedno słowo, gdzie najpierw podajemy liczbę jedności, a następnie liczbę dziesiątek.

LiczbaNiemiecki
13dreizehn
14vierzehn
15fünfzehn
16sechzehn
17siebzehn
18achtzehn
19neunzehn
liczby od 13 do 19 po niemiecku

Jak tworzy się liczby dziesiętne?

Jak zapisywać liczebniki niemieckie? Tworzenie liczb dziesiętnych w języku niemieckim, również jest dość proste i intuicyjne. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie przydatna będzie poniższa tabela:

LiczbaNiemiecki
10zehn
20zwanzig
30dreißig
40vierzig
50fünfzig
60sechzig
70siebzig
80achtzig
90neunzig
100hundert
liczby dziesiętne po niemiecku

Zauważ, że wszystkie te liczby kończą się na „-zig”, a jedynym wyjątkiem jest dreißig. Dzięki temu, unikniesz błędów w tworzeniu innych liczb dziesiętnych. Teraz, gdy chcemy stworzyć liczby dziesiętne takie jak 21, 22, 44, 67 itp., musimy pamiętać o jednej ważnej zasadzie: w języku niemieckim, najpierw mówimy liczbę jedności, a następnie dziesiątek.

Na przykład, liczba 21 to „einundzwanzig”, co dosłownie oznacza „jeden i dwadzieścia”. Podobnie, 22 to „zweiundzwanzig” („dwa i dwadzieścia”), a 44 to „vierundvierzig” („cztery i czterdzieści”). Pozostałe liczby tworzymy w podobny sposób.

kurs niemiecki start baner

Liczby po niemiecku do 100 – wymowa

Wymowa liczb po niemiecku może wydawać się na początku skomplikowana, ale z moimi praktycznymi wskazówkami szybko opanujesz tę umiejętność. Możesz także posłuchać nagranych lekcji języka niemieckiego, które znajdziesz w kursie Niemiecki Start lub użyć aplikacji do nauki języków, aby usłyszeć prawidłową wymowę. Dodatkowo, na blogu pojawił się także wpis o nauce wymowy.

Język niemiecki liczby w praktyce

Znajomość liczb jest niezbędna w codziennym życiu, niezależnie od tego, czy jesteś na wakacjach w Niemczech, czy po prostu chcesz poszerzyć swoje umiejętności językowe. Liczby po niemiecku są używane w wielu różnych kontekstach, takich jak podawanie daty, mówienie o godzinie, robienie zakupów, zamawianie jedzenia, czy nawet podczas gry w gry planszowe. Na przykład, jeśli chcesz zamówić „drei Brötchen” (trzy bułki) w niemieckiej piekarni, musisz wiedzieć, jak prawidłowo wymówić tę liczbę. Podobnie, jeśli jesteś na lekcji języka niemieckiego i nauczyciel pyta „Wie viele Bücher hast du?” (Ile masz książek?), musisz znać odpowiednie liczby, aby odpowiedzieć. Dlatego nauka liczb niemieckich jest tak ważna – daje Ci pewność siebie i umożliwia płynną komunikację w języku niemieckim.

Jak ćwiczyć niemieckie liczby?

Ćwiczenie niemieckich liczb jest kluczowe dla ich opanowania. Dlatego przygotowałam kilka pomysłów, jak zrobić to szybciej i skuteczniej.

  1. Po pierwsze, karty do nauki (flashcards): Na jednej stronie karty napisz liczbę cyframi, a na drugiej stronie jej niemiecką nazwę. Przeglądaj karty codziennie, aż będziesz w stanie bez problemu przypomnieć sobie wszystkie liczby.
  2. Po drugie, ćwiczenia pisemne: Pisząc liczby słownie, pomagasz swojemu mózgowi zapamiętać, jak wyglądają i brzmią. Możesz na przykład napisać listę liczb od 1 do 100, a następnie spróbować przetłumaczyć je na język niemiecki.
  3. Po trzecie, ćwiczenia ustne: Wymawiaj liczby na głos. To pomoże Ci przyzwyczaić się do niemieckiej wymowy i intonacji. Możesz na przykład powtarzać liczby, słuchając ich wymowy na nagraniach audio.
  4. Po czwarte, gry i aplikacje: Istnieje wiele aplikacji i gier online, które pomogą Ci opanować liczby w interaktywny i zabawny sposób.
  5. Po piąte, używanie liczb w codziennych sytuacjach: Próbuj myśleć o liczbach po niemiecku w codziennych sytuacjach. Na przykład, kiedy robisz zakupy, spróbuj przeliczyć ceny na język niemiecki.

Jak zauważyłeś tworzenie liczb niemieckich nie jest trudne. Z pewnością sobie poradzisz!

Liczby po niemiecku do 100 – najważniejsze informacje w skrócie

Podsumowując, zasady tworzenia liczb nie są skomplikowane. Pamiętaj, że w języku niemieckim najpierw podajemy liczbę jedności, a następnie dziesiątek. Dodatkowo, większe liczby tworzymy dodając liczbę dziesiątek i jedności do liczby setek. Nie zapomnij o utrwalaniu pisowni liczb, która również jest ważna!

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak tworzyć liczby w języku niemieckim. Pamiętaj, że nauka języka to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, ale z pewnością się opłaci. Dlatego, rozpocznij naukę niemieckiego już dzisiaj z kursem Niemiecki Start. Jest w sam raz dla osób uczących się od zera lub takich, które szukają skutecznego sposobu na powrót do nauki (nawet po latach!).