Masz już opanowane słówka, jesteś wyposażony w zasady gramatyczne, ale nadal nie posługujesz się językiem obcym? Blokuje Cię obawa, że nie zostaniesz zrozumiany? Zatem jak ćwiczyć wymowę dowolnego języka obcego?

Ucząc się poprawnej wymowy w języku obcym należy zwrócić uwagę na kilka głównych obszarów:

  1. Przede wszystkim na dźwięki, które nie występują w rodzimym języku
  2. Następnie, na poprawną intonację i akcent, co może mieć ogromny wpływ na to, jak ludzie postrzegają nasze wypowiedzi. Chyba nie chcesz ukochanej osobie powiedzieć „I loathe you” zamiast „I love you”?
  3. Wreszcie, istotny jest wpływ zasad gramatycznych na brzmienie języka. W języku angielskim inaczej wymawia się słówko „live” w zależności od tego, czy chodzi o czasownik czy o przymiotnik.
  4. Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem, jest wpływ języka na kulturę, ponieważ poznanie lokalnych zwyczajów i widzenia świata może pomóc w lepszym zrozumieniu. Np. bywa, że w różnych częściach danego kraju mieszkańcy posługują się regionalnymi dialektami.

Jak ćwiczyć wymowę z aplikacją

Mając szeroki dostęp do różnych technologii, warto skorzystać z aplikacji mobilnych lub stron internetowych. Istnieje wiele różnych narzędzi oferujących ćwiczenie wymowy oraz poprawności akcentu.

Przykładem jest „Elsa Speak„, która pozwala użytkownikom na nagrywanie swojego głosu i porównywanie go z nagraniami native speakerów. Zawiera również interaktywne ćwiczenia wymowy oraz ciekawe quizy sprawdzające umiejętności.

Najpopularniejszą chyba apką jest „Duolingo”, która nie tylko wspiera w nauce słownictwa i gramatyki, ale także oferuje ćwiczenia wymowy. Po prostu powtarzasz głośno i wyraźnie nagrane zwroty i zdania.

Również lektorki kursów dostępnych na LangMasters przygotowały specjalne moduły poświęcone fonetycznym trikom, dzięki którym opanujesz alfabet, melodię i intonacje. Oraz specjalne ćwiczenia weryfikujące postępy. To prawdziwy trening z mówienia. Ich skuteczność sprawdzisz na comiesięcznych konsultacjach na żywo. I wkrótce będziesz brzmiał jak native!

Ćwiczenia artykulacyjne dla poprawy wymowy

Ćwiczenie czyni mistrza, a więc warto również postawić także na trening artykulacji, czyli sposobu w jaki produkujemy poszczególne dźwięki. Dzięki temu, nasza wymowa będzie bardziej wyraźna i zrozumiała dla rozmówcy (także w języku polskim).

Może pamiętasz z przedszkola gimnastykę buzi i języka? Język to mięsień – można go wyćwiczyć. Kląskanie, gwizdanie, ziewanie, wywijanie języka, przesuwanie go po dziąsłach i podniebieniu naprawdę działa. Tego typu ćwiczenia pomagają w poprawie ogólnej elastyczności mięśni twarzy oraz kontrolowania ruchów ust i języka podczas mówienia.

Stań przed lustrem i obserwuj usta powtarzając słówka. Zwróć uwagę na poprawną pozycję języka oraz ułożenie warg podczas wymawiania danego dźwięku. Po takim treningu nie poczujesz zakwasów, a usłyszysz różnicę w swojej wymowie.

Jak ćwiczyć wymowę poprzez śpiewanie piosenek?

Śpiewanie piosenek w języku obcym to niedoceniony sposób na poprawienie wymowy i akcentu. Dzięki temu, że słowa są ułożone w rytmiczne frazy, łatwiej jest zapamiętać ich wymowę oraz intonację.

Warto wybrać utwory o umiarkowanym tempie oraz zrozumiałych tekstach. Śpiewanie pozwala nam również na naukę nowego słownictwa oraz przyswojenie zwrotów charakterystycznych dla danego języka. Przyjdzie Ci to łatwiej, jeśli włączysz utwory z ulubionego gatunku muzycznego.

Nie musimy mieć pięknego ani melodyjnej głosu – liczy się tutaj przede wszystkim dobra zabawa.

Ćwiczenie czyni mistrza

Nie zapominajmy jednak, że nauka języka obcego to proces długotrwały, a korzystanie z aplikacji czy innych narzędzi powinno być jedynie uzupełnieniem codziennej pracy nad poprawą wymowy i ogólnym opanowaniem języka. Najszybszym sposobem jest praktyka i mówienie.