Od czego zacząć naukę portugalskiego? Z pewnością jesteś ciekawy, jaki jest magiczny sposób na opanowanie tego pięknego języka. Niestety muszę Cię zmartwić, nie ma idealnej metody, która będzie dobra dla wszystkich. Przygotowałam garść wskazówek, które ułatwią naukę i sprawią, że szybciej osiągniesz wymarzone rezultaty.

Czy istnieje idealna metoda nauki języków obcych?

Istnieje wiele metod nauki języków obcych, ale to nie oznacza, że powinieneś korzystać ze wszystkich. Trzeba pamiętać, że każdy ma różne doświadczenia i styl nauki. Dodatkowo mamy rozmaite hobby. Spróbuj znaleźć swój sposób na naukę portugalskiego. Dobrym pomysłem jest połączenie nauki z przyjemnością. Wtedy osiągamy najlepsze rezultaty. Natomiast decydując się na pracę z lektorem, nie wystarczy się tylko pojawiać na zajęciach. Lektor jest twoim przewodnikiem, jakie efekty osiągniesz w nauce portugalskiego, zależą od Ciebie.

Nauka samodzielna to podstawa

Kolejny sposób to samodzielna nauka portugalskiego. Bez wątpienia, w Internecie znajdziesz wiele stron internetowych czy aplikacji. Jak znaleźć wartościowe materiały? Niestety, osoby początkujące mogą mieć utrudnione zadanie, gdyż nie mogą zweryfikować samodzielnie poprawności ćwiczeń umieszczanych na stronach internetowych. Sama, niejednokrotnie spotkałam się z błędami, które wkradły się do udostępnianych ćwiczeń. Jak wspomniałam we wcześniejszej części wpisu, nauka samodzielna jest bardzo ważna. To, w jakim stopniu nauczysz się języka portugalskiego, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jestem pewna, że zdołasz to zrobić w domowym zaciszu. Kluczowa jest nauka ze sprawdzonych materiałów, na przykład polecanych przez inne osoby. Takim kursem jest Portugalski Start, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez podstawy tego tajemniczego języka. Gotowy plan nauki, odpowiednio dobrane materiały i wsparcie doświadczonej lektorki to gwarancja językowego sukcesu. Zdecydowanie jest to perełka wśród materiałów do nauki portugalskiego w polskim internecie.

Od czego zacząć naukę portugalskiego? Ucz się nowych słów w kontekście

Na początku nauki najważniejsze jest słownictwo, to dzięki niemu tworzymy swoje pierwsze zdania. Musimy najpierw zbudować podstawową bazę słownictwa, żeby móc się swobodnie komunikować. Jak przyspieszyć naukę słówek? Jaka metoda będzie najefektywniejsza? Wielu początkujących zadaje mi takie pytania każdego dnia. Mam dla nich zawsze tę samą odpowiedź-nauka w kontekście. Podstawowym błędem w nauce języków obcych jest wkuwanie pojedynczych słówek. Jednak to kontekst jest najważniejszy, dzięki niemu lepiej zapamiętujesz wyrażenia, uczysz się całych fraz. Twórz własne zdania! Pamiętaj, że nasz mózg uwielbia emocje, doświadczenia! To one pomagają nam w procesie uczenia. Dlatego jak piszesz swoje własne zdania, aktywizujesz jeszcze bardziej pracę mózgu. Mózg trzeba trenować jak każdy inny mięsień. Co ciekawe, nauka języków obcych wspiera jego pracę, więc mamy kolejny powód, żeby rozpocząć naukę portugalskiego.

Od czego zacząć słuchanie w języku obcym?

Jak zacząć słuchać w języku obcym? Wiele osób, które zaczynają uczyć się języka portugalskiego uważa, że będąc początkującym nie ma skąd czerpać materiałów. W sieci są polecane filmy czy seriale autentyczne. A co z osobami, których poziom nie jest jeszcze tak zaawansowany? Dobrym pomysłem jest oglądanie bajek! Bajki dla dzieci są przystosowane do potrzeb najmłodszych odbiorców, dlatego słownictwo, które tam znajdziemy czy struktury gramatyczne są na dużo niższym poziomie. Dla początkujących jest to doskonała opcja, aby zacząć słuchać materiałów autentycznych. Kolejna moja propozycja to podcasty. Spróbuj zacząć od kilku minut, następnie zacznij stopniowo zwiększać czas nauki. Jestem pewna, że szybko zobaczysz rezultaty i poczujesz satysfakcję z progresu, jaki zrobiłeś.

Chcesz nauczyć się portugalskiego? 🇵🇹

Zrób to z kursem Marty Łuczejko – Portugalski Start! 🚀

To gotowy plan nauki z niezbędnymi materiałami, dzięki któremu bez stresu opanujesz ten piękny język.

Nauka portugalskiego – nie czekaj na motywację, ucz się regularnie

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, gdy chcesz zacząć naukę portugalskiego? O regularnej nauce! Nie czekaj na motywację, zamiast tego ustal stały czas i miejsce nauki języka. Zbudujesz dzięki temu nawyk systematycznej nauki. Zdecydowanie lepiej poświęcić 15 minut każdego dnia niż raz na tydzień uczyć się kilka godzin. Pamiętaj, że z czasem nasza motywacja spada i nie zawsze wszystkie okoliczności nam sprzyjają. Dlatego polecam się przygotować na takie spadki motywacji. Ustal sobie plan minimum, to może być słuchanie 5 minut podcastu lub wypisanie kilku zdań. Może się tak zdarzyć, że jak zobaczysz efekty tego mini treningu, będziesz miał ochotę na więcej. 

Plan nauki

Ucząc się języka obcego, nie możemy zapominać o planie. Postaraj się określić cel nauki, przygotuj materiały, z których masz zamiar korzystać. Nie zapominaj o ćwiczeniu wszystkich umiejętności, w szczególności mówienia. Wybierając Portugalski Start, wymowę ćwiczysz na bonusowych konsultacjach, pod czujnym okiem doświadczonej nauczycielki. Na blogu znajdziesz, również wpis o skutecznej nauce wymowy, polecam go wszystkim miłośnikom języków obcych. Podsumowując, jeśli Twoim celem na najbliższy czas jest nauka portugalskiego, to wskazówki zawarte w dzisiejszym wpisie na pewno będą dla Ciebie pomocne.