W dzisiejszym wpisie poznamy miesiące po francusku. Zajmiemy się również ich historycznym pochodzeniem i kontekstem użycia, abyś mógł w pełni zrozumieć i wykorzystać to ważne słownictwo w praktycznych sytuacjach.

Znajomość nazw miesięcy w języku obcym to więcej niż tylko kwestia słownictwa. To klucz do zrozumienia kultury, historii i codziennego życia w danym kraju. W przypadku języka francuskiego, który jest jednym z najbardziej wpływowych języków na świecie, wiedza ta nabiera szczególnego znaczenia. Zapraszam do dalszej lektury!

Nazwy miesięcy po francusku

Znajomość nazw miesięcy w języku francuskim to podstawa, która ułatwi Ci życie w wielu sytuacjach, od robienia rezerwacji podróży po zrozumienie kultury i tradycji Francji. Sprawdź wszystkie miesiące wraz z ich francuskimi odpowiednikami:

Styczeń: Janvier

Styczeń, czyli „janvier” w języku francuskim, to miesiąc, który rozpoczyna nowy rok. Jest to idealny czas na noworoczne postanowienia i planowanie przyszłości.

Luty: Février

Luty, znany jako „février”, to miesiąc, w którym Francuzi obchodzą Walentynki, ale również czas zimowych sportów w Alpach.

Marzec: Mars

Marzec, czyli „mars”, to miesiąc, który wita wiosnę. Jest to również okres, kiedy Francuzi obchodzą „le Jour de la Francophonie”, czyli Dzień Frankofonii.

Kwiecień: Avril

Kwiecień („avril”) to miesiąc, który w kulturze francuskiej jest związany z odnową i wiosennymi festiwalami.

Maj: Mai

Maj („mai”) to miesiąc pełen świąt i festiwali, w tym słynnego „Fête du Travail” (Święto Pracy), obchodzonego 1 maja.

Czerwiec: Juin

Czerwiec, znany jako „juin”, to początek lata. 21 czerwca Francuzi świętują Fête de la Musique, czyli święto muzyki. Z tej okazji w całym kraju odbywa się niezliczona ilość koncertów, wystąpień i festiwali, a uliczki nawet małych miast rozbrzmiewają piosenkami lokalnych artystów. To trzeba zobaczyć!

Lipiec: Juillet

Lipiec („juillet”) to miesiąc, w którym Francja świętuje swoje narodowe święto, znane jako „le 14 juillet” lub „la Fête nationale”.

Sierpień: Août

Sierpień („août”) to miesiąc, w którym większość Francuzów ma wakacje. Jest to również czas wielu festiwali i wydarzeń kulturalnych.

Wrzesień: Septembre

Wrzesień („septembre”) to miesiąc powrotu do szkoły i pracy po letnich wakacjach.

Październik: Octobre

Październik („octobre”) to miesiąc, w którym Francuzi obchodzą Halloween, choć nie jest to tradycja tak głęboko zakorzeniona jak w Stanach Zjednoczonych.

Listopad: Novembre

Listopad („novembre”) to miesiąc, w którym Francuzi obchodzą „la Toussaint”, czyli Wszystkich Świętych.

Grudzień: Décembre

Grudzień („décembre”) to miesiąc świąteczny, pełen radości i obchodów, w tym Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Miesiące po francuskuhistoria i pochodzenie

Francja, jak wiele innych krajów, korzysta z kalendarza gregoriańskiego, który został wprowadzony przez papieża Grzegorza XIII w 1582 roku. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd wzięły się nazwy miesięcy w języku francuskim? To fascynująca podróż przez historię, która łączy elementy rzymskie, łacińskie i nawet greckie.

Kalendarz Gregoriański we Francji

Kalendarz gregoriański zastąpił kalendarz juliański, który był używany od czasów Juliusza Cezara. Wprowadzenie nowego kalendarza miało na celu skorygowanie różnicy czasowej, która narastała w kalendarzu juliańskim. Francja była jednym z pierwszych krajów, które przyjęły ten nowy system, co miało ogromny wpływ na jej kulturę i naukę.

Przykłady Użycia

Znając nazwy miesięcy po francusku, możesz z łatwością zrozumieć i komunikować się na różne tematy, od planowania podróży po rozmowy o kulturze i tradycjach. Oto kilka praktycznych przykładów użycia nazw miesięcy w języku francuskim:

Pytania i Odpowiedzi

 1. Jaki mamy dzisiaj dzień?
  • „Quel jour sommes-nous aujourd’hui?”
  • „Nous sommes le 15 avril.” (Dzisiaj jest 15 kwietnia.)
 2. Kiedy są twoje urodziny?
  • „Quand est ton anniversaire?”
  • „Mon anniversaire est en juin.” (Moje urodziny są w czerwcu.)
 3. Kiedy zaczynają się wakacje?
  • „Quand commencent les vacances?”
  • „Les vacances commencent en juillet.” (Wakacje zaczynają się w lipcu.)
 4. Chciałbym zarezerwować lot na październik.
  • „Je voudrais réserver un vol pour octobre.”
 5. Czy hotel jest dostępny w sierpniu?
  • „Est-ce que l’hôtel est disponible en août?”
 6. Kiedy obchodzicie Dzień Bastylji?
  • „Quand célébrez-vous la Fête nationale?”
  • „Nous la célébrons le 14 juillet.” (Obchodzimy ją 14 lipca.)

Chcesz nauczyć się francuskiego od podstaw? Zrób to z moim kursem Francuski Start! To kurs online, dzięki któremu nauczysz się francuskiego zupełnie od zera. Skorzystaj z gotowego planu nauki, wartościowych materiałów oraz wsparcia nauczycielki z doświadczeniem. Dzięki nowoczesnej platformie z lekcjami wideo, grami językowymi, fiszkami uczysz się gdzie i kiedy chcesz. Bez stresu i presji.

Miesiące po francusku – ciekawostki

Znajomość nazw miesięcy po francusku to nie tylko praktyczna umiejętność, ale również okazja do zgłębienia ciekawych aspektów kultury i języka francuskiego. Oto kilka fascynujących ciekawostek:

Idiomy i Wyrażenia

W języku francuskim nazwy miesięcy często pojawiają się w idiomach i wyrażeniach. Na przykład:

 • „En avril, ne te découvre pas d’un fil” – to popularne przysłowie oznacza, że w kwietniu pogoda może być zmienna, więc lepiej nie zdejmować za dużo ubrań.
 • „Noël au balcon, Pâques aux tisons” – to wyrażenie mówi, że jeśli grudzień (Noël) jest ciepły, to Wielkanoc (Pâques) będzie chłodna.

Francuskie Święta i Tradycje

Każdy miesiąc w kalendarzu francuskim ma swoje unikalne święta i tradycje. Na przykład:

 • „La Fête de la Musique” obchodzona jest 21 czerwca i oznacza początek lata.
 • „Le Beaujolais Nouveau” to święto w listopadzie, kiedy to wprowadza się na rynek nowe wino Beaujolais.

Skracanie Miesięcy w Języku Francuskim

W języku francuskim istnieje również praktyka skracania nazw miesięcy, zwłaszcza w kontekście pisemnym. Na przykład, „janvier” można skrócić do „janv.”, a „février” do „févr.”

Miesiące pisane małą literą

W przeciwieństwie do języka angielskiego, w języku francuskim nazwy miesięcy piszemy małą literą. Warto na to zwrócić uwagę rozpoczynając naukę języka francuskiego.

Pory roku po francusku

Znajomość nazw pór roku po francusku to kolejny krok w kierunku pełnego zrozumienia kultury i języka tego kraju. Oto cztery pory roku: „le printemps” (wiosna), „l’été” (lato), „l’automne” (jesień) i „l’hiver” (zima).

Podsumowanie – miesiące po francusku

Znajomość nazw miesięcy w języku francuskim to nie tylko praktyczna umiejętność, ale również fascynujący wgląd w kulturę i tradycje Francji. Od historycznego pochodzenia nazw miesięcy, aż po praktyczne przykłady użycia i ciekawostki – ten wpis miał na celu zapewnić Ci kompleksowe zrozumienie tego aspektu języka francuskiego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, również jakie są dni tygodnia po francusku – przeczytaj ten wpis na blogu.

kurs francuski start