Czy twoim marzeniem jest opanowanie języka francuskiego? Pewnie wiele razy zastanawiałeś się od czego zacząć naukę francuskiego, tak aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Ten wpis powstał, aby pomóc osobom początkującym znaleźć najlepszy sposób na rozpoczęcie nauki francuskiego. Z pewnością, porady zawarte w artykule ułatwią nam poszukiwanie odpowiedniej metody oraz rozwieją wiele wątpliwości, które posiadają początkujący. 

Wybierz sposób, który ci odpowiada

Na pewno, każdy z was uczył się kiedyś języka w szkole lub na kursie językowym. Każdy ma również różne doświadczenia w nauce języków obcych i styl nauki. Mamy rozmaite zainteresowania i preferencje. Dlatego, najważniejsze o czym musisz pamiętać to nauka w zgodzie ze sobą. Nie rób nic na siłę! Pamiętaj, że najlepsze rezultaty osiągamy wtedy, kiedy nauka jest przyjemnością, a nie obowiązkiem. Zastanów się co lubisz i spróbuj połączyć to z nauką języka francuskiego. Niech francuski stanie się twoim hobby. 🙂

Obecnie możemy wybrać między dwoma drogami, nauką samodzielną lub nauką z lektorem. Warto pamiętać, że twoje postępy w głównej mierze zależą od Ciebie. Decydując się na lekcje z nauczycielem nie wystarczy się tylko na takich zajęciach pojawić. Lektor jest naszym przewodnikiem, jakie efekty osiągniesz w nauce francuskiego zależą tylko od Ciebie.

Poświęcaj jak najwięcej czasu na samodzielną naukę

Kolejny sposób to samodzielna nauka francuskiego. Wiele osób próbuje swoich sił i szuka stron internetowych czy aplikacji. Nie ma co ukrywać, w Internecie możemy znaleźć masę materiałów do nauki francuskiego, ale ciężko znaleźć nam wartościowe materiały. Dodatkowo, osoby początkujące mają problem z weryfikowaniem poprawności ćwiczeń umieszczanych na stronach internetowych. Niestety coraz częściej możemy się spotkać z błędami, które mogą się wkraść do udostępnianych ćwiczeń. 

Jednak nauka samodzielna jest kluczowa. Jak wspomniałam wcześniej to w jakim stopniu oraz w jakim czasie opanujesz język francuski zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Większość materiału dla osób początkujących możemy opanować w domowym zaciszu. Jak to zrobić? Najważniejsze o czym musisz pamiętać to nauka ze sprawdzonych materiałów, na przykład polecanych przez inne osoby. Takim kursem jest Francuski Start, który został stworzony z myślą o osobach początkujących, które chcą mieć wszystko uporządkowane i zacząć samodzielną naukę pod okiem doświadczonego lektora. Jest to gotowy plan nauki do osiągnięcia płynnej komunikacji. Oprócz interesujących lekcji wideo czeka na Ciebie mnóstwo ćwiczeń, gier językowych oraz fiszek. To wszystko po to, aby jak najbardziej ułatwić Ci naukę francuskiego.

kurs francuski start

Od czego zacząć naukę francuskiego? Ucz się nowych słów w kontekście

Na pewno, dla osób początkujących, na początku nauki najważniejsze jest słownictwo. Oczywiście, jest to prawda, obok słuchania i gramatyki jest to najistotniejsze. Musimy najpierw zbudować podstawową bazę słownictwa, żeby móc się swobodnie komunikować. Skuteczne sposoby na naukę słownictwa to idealny temat na kolejny wpis, ale warto wspomnieć o jednej kluczowej rzeczy. Nauka w kontekście! Jednym z podstawowych błędów w nauce języków obcych jest uczenie się pojedynczych słówek. Niestety w nauce nie ma drogi na skróty, a kontekst zdania jest bardzo ważny i pomaga nam lepiej zapamiętać wyrażenia. Dobrym sposobem będzie tworzenie własnych zdań. Pamiętaj, że nasz mózg uwielbia emocje, doświadczenia! To one pomagają nam w procesie uczenia się. Dlatego jak piszesz swoje własne zdania, aktywizujesz jeszcze bardziej pracę mózgu. Mózg trzeba trenować jak każdy inny mięsień. Bez wątpienia, nauka języków obcych wspiera jego pracę i jest to kolejny powód aby nauczyć się języka francuskiego:) 

Słuchaj jak najwięcej dzięki temu przyspieszysz swój proces nauki nowego języka

Jak zacząć słuchać w języku obcym? Na początku naszej drogi w nauce francuskiego, wydaje nam się, że nie mamy skąd czerpać materiałów. Nic bardziej mylnego! Dobrym pomysłem jest słuchanie od początku nauki materiałów autentycznych, na przykład bajek. Bajki dla dzieci są przystosowane do potrzeb najmłodszych odbiorców, dlatego słownictwo, które tam znajdziemy czy struktury gramatyczne są na dużo niższym poziomie. Dla początkujących jest to doskonała opcja aby zacząć słuchać materiałów autentycznych. Kolejnym krokiem będą podcasty. Bez obaw, każdy kiedyś zaczynał. Będzie to na początku wyzwanie, ale przekonasz się, że z odcinka na odcinek będziesz coraz więcej rozumieć. Jeśli jesteś sfrustrowany, że nic nie rozumiesz to możesz słuchać przez kilka minut, następnie stopniowo zwiększać czas nauki. Na pewno, gdy będziesz wydłużać czas treningu słuchania będziesz czuć satysfakcję z progresu jaki zrobiłeś.


Nauka francuskiego – nie czekaj na motywację, ucz się regularnie

Warto pamiętać o systematycznej nauce. Często rozpoczynając nowe wyzwania jesteśmy bardzo zmotywowani do działania. Jednak, z czasem ta motywacja spada, nie zawsze wszystkie okoliczności nam sprzyjają. Dlatego warto ustalić stały czas i miejsce na naukę języka. To pozwoli Ci na zbudowanie nawyku regularnej nauki,

Dzięki dobrym nawykom, nasz proces uczenia pójdzie dużo sprawniej. Pamiętaj lepsze jest 15 minut dziennie niż raz na tydzień. 

Utwórz plan nauki i staraj się go realizować

Ucząc się języka obcego nie możemy zapominać o planie. Dzięki niemu wiemy dokąd zmierzamy. Pamiętaj aby określić cel nauki, ustal również materiały z których będziesz korzystać. Nie zapominaj o ćwiczeniu wszystkich umiejętności, w szczególności mówienia. Często spędzamy dużo czasu rozwiązując ćwiczenia, a zapominamy mówić. Nie czekaj z opanowaniem tej umiejętności do samego końca. Im szybciej zaczniesz mówić tym lepiej. 🙂 Podsumowując, mam nadzieję, że znalazłeś wskazówki i znalazłeś odpowiedź na pytanie od czego zacząć naukę francuskiego.