Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak uczyć się kilku języków obcych jednocześnie? W dzisiejszym wpisie odpowiem na to pytanie i przedstawię kilka moich skutecznych sposobów na efektywną naukę.

Istnieje wiele powodów, dla których warto znać kilka języków. Po pierwsze, możemy się łatwiej porozumiewać z ludźmi z różnych krajów na całym świecie. Należy pamiętać, że w wielu krajach znajomość języka angielskiego nie jest wystarczająca i utrudnia komunikację. Po drugie, możemy się wyróżnić na rynku pracy, znajomość kilku języków jest bardzo pożądana przez pracodawców. Dzięki temu, bez problemu dostaniemy lepszą pracę i możemy liczyć na wyższe zarobki. Po trzecie, poznawanie języków poszerza nasze horyzonty, zrozumiemy lepiej inne kultury. To z kolei może pomóc w rozwijaniu tolerancji i empatii wobec ludzi z innych krajów. Dodatkowo, warto pamiętać, że uczenie się nowych języków poprawia pamięć i koncentrację. 

Stwórz plan nauki

Nauka kilku języków wymaga od nas dużego zaangażowania i wysiłku. Jednak, istnieje wiele różnych sposobów, które mogą nam pomóc osiągnąć wymarzony cel. Pamiętaj, że najważniejsze jest aby znaleźć metodę, która nam najbardziej odpowiada. 

Planowanie jest kluczowe w procesie uczenia się języków obcych. Jednym z najważniejszych kroków, zanim rozpoczniesz naukę jest stworzenie planu. Uwzględnij w nim kiedy będziesz się uczyć danych języków oraz ile czasu na to poświęcisz. Postaraj się zrobić to jak najdokładniej, pamiętając o swoich innych zajęciach i obowiązkach. Największym błędem jest stworzenie planu oderwanego od rzeczywistości. Co to oznacza? Musimy realnie spojrzeć ile mamy czasu wolnego danego dnia i nie zakładać, że nagle w swoim napiętym grafiku będziemy mieć 3 czy 4 godziny na naukę języków. W momencie gdy nam się nie uda sprostać naszym nierealnym oczekiwaniom, szybko się zniechęcimy i stracimy motywację do nauki.

Kiedy wprowadzić kolejny język?

Istnieje wiele teorii na temat nauki kilku języków. Dla mnie najważniejsze o czym musisz pamiętać to kiedy wprowadzić kolejny język. Radzę Ci, aby zrobić to kiedy jeden język masz opanowany na poziomie przynajmniej średniozaawansowanym. Dlaczego? W momencie gdy będziemy uczyć się kilku języków na poziomie podstawowym może się okazać, że nie uczymy się żadnego na dobrym poziomie. Ciężko będzie nam skupić uwagę i mogą nam się mieszać. W szczególności gdy rozpoczniemy naukę od podstaw języków, które są do siebie bardzo podobne, na przykład język hiszpański i włoski, które należą do tej samej grupy języków: romańskich. Rozpoczynając naukę, możemy napotkać na wiele falsos amigos (fałszywych przyjaciół), które mogą przytłoczyć osobę początkują w obu tych językach. Na przykład: burro po włosku to masło, a po hiszpańsku osioł. Innym przykładem może być camino po włosku to kominek, a w języku hiszpańskim droga. Dlatego należy zachować ostrożność i jak wspomniałam wcześniej mieć opanowany jeden język na wyższym poziomie, aby poradzić sobie z takimi małymi przeszkodami. 

Jak uczyć się kilku języków jednocześnie? Bądź systematyczny!

Jeśli twoim celem jest nauka kilku języków jednocześnie to o czym musisz pamiętać to regularność i wyrobienie konkretnych nawyków. Bez wątpienia, opanowanie języka to proces, który wymaga od nas czasu, wysiłku i systematyczności. Codzienne krótsze sesje nauki będą bardziej efektywne niż sporadyczne długie godziny nad książkami. Staraj się zanurzyć w danym języku, otaczaj się nim na co dzień. Dobrym pomysłem jest wyrobienie nawyku, wybierz porę dnia, zaplanuj dokładnie kiedy będziesz się uczyć. To może być odsłuchanie kolejnego odcinka podcastu na spacerze z psem lub przeczytanie artykułu po śniadaniu. Najważniejsze jest to, aby wybierać takie materiały, które sprawiają ci przyjemność i motywują do działania. Jeśli nie lubisz słuchać podcastów, to może spróbuj poćwiczyć słuchanie oglądając serial lub ulubione video na youtubie w języku którego się uczysz. W dobie Internetu mamy nieograniczone możliwości!