Znajomość podstawowych zwrotów powitalnych w języku kraju, który odwiedzamy, nie tylko ułatwia komunikację, ale także pokazuje szacunek dla jego mieszkańców i pomaga zaskarbić sobie sympatię miejscowych. Język chorwacki zawiera wiele prostych fraz, które szybko można opanować przed wymarzonym wyjazdem. W tym wpisie poznasz najważniejsze przywitania po chorwacku oraz zwroty grzecznościowe, niezbędne podczas swojej pierwszej wizyty w Chorwacji.

Podstawowe przywitania po chorwacku

W języku chorwackim istnieje kilka podstawowych zwrotów, które będą odpowiednie w różnych porach dnia i różnych sytuacjach. Możesz ich użyć zarówno w sytuacjach bardziej, jak i mniej formalnych.

 • „Dobro jutro” czyli dzień dobry, które stosujemy do godziny 10:00. 
 • „Dobar dan” – zwrot ten oznacza dzień dobry (po godzinie 10:00 aż do zmierzchu).
 • „Dobra večer” – dobry wieczór, używamy wieczorem.  

Jak powiedzieć CZEŚĆ po chorwacku?

Podczas gdy poważniejsze okazje wymagają stosowania odpowiednich form grzecznościowych, w codziennych sytuacjach można sobie pozwolić na bardziej swobodne zwroty. Jak powiedzieć cześć po chorwacku? Możemy wymiennie używać tych zwrotów: bok lub ćao. Oba te zwroty są doskonałymi przykładami tego, jak w prosty sposób można wyrazić sympatię i otwartość, będąc w Chorwacji. Zwłaszcza w mniej oficjalnych sytuacjach, takie nieformalne powitania znacząco ułatwią i uczynią komunikację bardziej naturalną.

Chcesz nauczyć się języka chorwackiego od podstaw? Zrób to z kursem Chorwacki Start. Jest to pierwszy w Polsce kompleksowy kurs języka chorwackiego online. Dzięki niemu dogadasz się na kolejnych wakacjach w Chorwacji. Co więcej, będziesz mógł porozumiewać się również m.in. w Bośni i Hercegowinie czy Czarnogórze. Całość materiału Chorwacki Start składa się na mocny poziom A1. Oznacza to, że kurs jest idealny dla osób uczących się od zera, które potrzebują szybko opanować podstawy chorwackiego.

Jak powiedzieć „jak się masz” po chorwacku?

W języku chorwackim istnieje kilka sposobów, aby zapytać kogoś o samopoczucie, w zależności od stopnia formalności i bliskości relacji z rozmówcą. Najczęściej używanym zwrotem, który jest odpowiednikiem polskiego „Jak się pan/pani miewa?” jest „Kako ste?”. Jest to idealny zwrot do użycia w sytuacjach biznesowych lub wobec starszych osób. 

Dla mniej formalnych i bardziej swobodnych interakcji, zwłaszcza z przyjaciółmi lub rodziną, możesz użyć „Kako si?”, co jest mniej formalnym zapytaniem o samopoczucie. Odpowiadając na te pytania, zwyczajowo używa się „Dobro, hvala. A ti?” lub „Dobro, hvala. A Vi?” (dobrze, dzięki, a ty?/a Pan/Pani?), w zależności od tego, czy rozmowa jest prowadzona w sposób formalny, czy nieformalny. Znajomość tych zwrotów jest przydatna w codziennej komunikacji i pomaga w budowaniu serdecznych, uprzejmych relacji z mieszkańcami Chorwacji.

ZWROT WYJAŚNIENIE
Kako si?zwrot nieformalny, którego użyjesz np. w stosunku do rodziny, znajomych, czy rówieśników.
Kako ste?
użyjesz w stosunku do osób starszych, nieznajomych czy też osób wyższych rangą, a także zwracając się do więcej niż jednej osoby.

Jak reagować na chorwackie powitania?

Odpowiednia reakcja na powitanie jest równie ważna, jak samo powitanie. Oto kilka wskazówek, jak odpowiedzieć na różne typy powitań w języku chorwackim:

 • Na formalne „Dobar dan” lub „Dobra večer”:
  • Odpowiedź: „Dobar dan” lub „Dobra večer” w zależności od pory dnia. Możesz dodać „Kako ste?” (Jak się Pan/Pani ma?), aby kontynuować rozmowę w uprzejmy sposób.
 • Na nieformalne „Bok” lub „Ćao”:
  • Odpowiedź: Możesz po prostu powtórzyć „Bok” lub „Ćao”. Jest to adekwatne i wystarczające, aby utrzymać rozmowę w przyjacielskim tonie.
 • Na „Kako ste?” (Jak się Pan/Pani ma?):
  • Odpowiedź: Standardowa odpowiedź to „Dobro sam, hvala. A Vi?” (Dobrze, dziękuję. A Pan/Pani?).
 • Na „Kako si?” (Jak się masz?):
  • Odpowiedź: „Dobro sam, hvala. A ti?” (Dobrze, dzięki. A ty?) 

Nauka tych odpowiedzi pozwoli Ci płynnie prowadzić rozmowę i sprawi, że interakcje z Chorwatami będą bardziej naturalne i przyjemne. 

Jak jeszcze możesz odpowiedzieć na pytanie o samopoczucie po chorwacku? Kilka przykładowych odpowiedzi znajdziesz w tabeli:

CHORWACKIPOLSKI
odličnofantastycznie
izvrsnoznakomicie
(vrlo) dobro (bardzo) dobrze
tako-takotak sobie
nije lošenie jest źle
lošeźle
dobro sam, hvala na pitanju.mam się dobrze, dziękuję, że pytasz.
dobro, a ti / Vi?dobrze, a ty / Pan?

Przywitania po chorwacku – podsumowanie

Podsumowując, znajomość podstawowych zwrotów powitalnych w języku chorwackim jest kluczowa dla każdego, kto planuje odwiedzić Chorwację, czy to w celach turystycznych, biznesowych, czy osobistych. Prawidłowe przywitanie nie tylko ułatwia komunikację, ale także buduje pozytywne pierwsze wrażenie i pokazuje szacunek dla kultury kraju.

Zachęcam do sprawdzenia innych wpisów na blogu o podstawowych wyrażeniach po chorwacku oraz o wskazówkach, od czego zacząć naukę języka chorwackiego.