Zastanawiasz się, czy warto zdać certyfikat językowy? A może planujesz przystąpić do egzaminu i nie wiesz, który wybrać? W dzisiejszym wpisie dowiesz się jakie certyfikaty językowe będą przydatne na studia czy do wymarzonej pracy.

Dlaczego certyfikaty językowe są ważne?

  1. Po pierwsze, certyfikaty językowe są potwierdzeniem Twojego poziomu językowego. Bez wątpienia, jest to bardzo istotne, gdy szukasz pracy lub ubiegasz się o awans. Wpływają pozytywnie na rozwój Twojej kariery i zwiększenie zarobków. Dodatkowo certyfikat będzie przepustką do pracy za granicą.  
  2. Po drugie, gdy planujesz studia za granicą, certyfikaty językowe są wymagane na wielu uczelniach zagranicznych. Dlatego, jeśli marzysz o studiowaniu w innym kraju, zdawanie egzaminu będzie niezbędne. 
  3. Po trzecie, rozwój osobisty. Certyfikaty językowe pomagają nam zwiększyć pewność siebie i ułatwiają komunikowanie się w języku obcym. Ponadto nie tylko poszerzysz swoje umiejętności językowe, ale również nauczysz się samodyscypliny. Warto wspomnieć o zwiększonej motywacji i chęci do realizacji zamierzonego celu.

Jaki certyfikat językowy wybrać z języka angielskiego?

Istnieje wiele certyfikatów językowych. Który będzie dla Ciebie odpowiedni? To wszystko zależy od tego, jaki jest Twój cel. Zacznijmy od języka angielskiego.. Przy rekrutacji na studia zagraniczne najlepszą opcją będzie IELTS (popularniejszy w Wielkiej Brytanii) lub TOEFL (bardziej rozpoznawalny w Stanach Zjednoczonych). Oba te certyfikaty są ważne dwa lata. A co jeśli chciałbyś mieć certyfikat potwierdzający twój poziom językowy dożywotnio? Wybierz wtedy certyfikaty Cambridge, na przykład: B2 First, CAE (poziom C1), CPE (poziom C2). Warto wiedzieć, że są one uznawane na całym świecie. Gdzie możesz zdawać egzaminy? W wielu polskich miastach znajdziesz centra egzaminacyjne, a niektóre możesz też napisać online bez wychodzenia z domu.

Certyfikaty językowe – języki romańskie

Jakie certyfikaty możemy zdawać, aby potwierdzić znajomość hiszpańskiego, francuskiego lub portugalskiego? Najpopularniejszy certyfikat z hiszpańskiego to z pewnością DELE. Jest on ważny bezterminowo, możemy go zdawać od poziomu A1 do poziomu C2. Kandydaci otrzymują oficjalny dyplom wydrukowany przez Królewską Mennicę Państwową w Madrycie. Z kolei, jeśli nas interesuje język portugalski to wybieramy CAPLE podobnie mamy do wyboru egzaminy na 6 poziomach (Acesso, Ciple, Deple, Diple, Daple, Duple). Egzamin CAPLE możemy zdać w 4 miastach w Polsce: w Krakowie, Lublinie, Warszawie oraz Poznaniu. DELF i DALF to certyfikaty językowe z języka francuskiego. Wydawane przez Francuskie Ministerstwo Edukacji, potwierdzają znajomość francuskiego na poziomach od A1 do C2. Uznawane są na całym świecie oraz ważne bezterminowo. 

Jaki certyfikat warto zdać z języka niemieckiego i norweskiego?

Jeśli chcesz sprawdzić swoje umiejętności to z języka niemieckiego najlepszym wyborem będzie Goethe-Zertifikat. Przyda się zarówno studentom, jak i pracownikom lub osobom ubiegającym się o wizę. Kolejny popularny certyfikat, który otworzy drzwi na uczelnie zagraniczne w Niemczech to DSH. To właśnie ten egzamin został specjalnie stworzony dla kandydatów na studia. Z języka norweskiego mamy Norskprøve, który można zdawać na poziomach od A1 do C2. Podobnie jak przy języku niemieckim, jest możliwość zdawania certyfikatu dedykowanemu osobom zamierzającym studiować w Norwegii – Bergentest. Marzysz o zdaniu kilku certyfikatów? Przeczytaj wpis o tym jak uczyć się kilku języków jednocześnie. W artykule znajdziesz kilka skutecznych sposobów na efektywną naukę.