Zasypują Cię wiadomościami, w których widzisz angielskie skróty: „LOL”, „ASAP”, „TBH”, a Ty nie masz zielonego pojęcia, co one oznaczają? Nagłe pojawienie się nieznanych skrótów i akronimów może powodować uczucie izolacji i niepewności, szczególnie w świecie, który coraz bardziej polega na szybkiej komunikacji. Ale nie martw się. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nie jesteś sam, a my mamy rozwiązanie dla Twojego problemu!

W tym artykule zapoznam Cię z 19 najpopularniejszymi angielskimi skrótami używanymi w internecie. Rozświetlimy ciemne zakamarki cyfrowego języka, zaczynając od najpopularniejszych: IMO, BTW, TBH, ASAP i IDK. Jeśli ich jeszcze nie znasz ten artykuł jest idealny dla Ciebie!

Angielskie skróty – dlaczego są tak popularne w internecie?

Popularne angielskie skróty to w zasadzie krótsze formy wyrażeń, które używamy na co dzień. Pisząc w języku polskim możemy z możemy po prostu napisać „np.”, zamiast pisać „na przykład”. To jest po prostu dla nas wygodne. Zwłaszcza kiedy chcemy pisać szybko albo kiedy jesteśmy ograniczeni liczbą znaków, jak na Twitterze.

Myślę, że już domyślasz się dlaczego angielskie skróty są tak popularne online? Otóż, głównie dlatego, że oszczędzają czas i przestrzeń. Kiedy chcesz napisać „śmieję się na cały głos”, możesz po prostu napisać „LOL”. Jest to szybsze, łatwiejsze do napisania i przeczytania. Za sprawą portali społecznościowy angielskie akronimy stały się popularne także w polskojęzycznej części internetu.

No dobrze, teraz gdy mamy już pewne pojęcie, czym są skrótowce i dlaczego są tak powszechne w internecie, nadszedł czas, aby przejść do sedna sprawy. Zaczniemy od naszych gwiazd: IMO, BTW, TBH, ASAP, IDK.

Najpopularniejsze angielskie skróty w internecie

IMO co to znaczy?

Zaczniemy od IMO, co oznacza „In My Opinion” – po polsku „moim zdaniem”. Ten skrót jest bardzo użyteczny, kiedy chcesz wyrazić swoją opinię bez nadmiernego formalizmu. Na przykład, możesz napisać „IMO, ten film jest naprawdę dobry”. Proste, prawda?

Przykład: IMO, ta książka jest jedną z najlepszych, które kiedykolwiek czytałem.

BTW co to znaczy?

Kolejny na liście jest BTW, co oznacza „By The Way” – „przy okazji” lub „tak swoją drogą”. BTW to świetny sposób na dodanie dodatkowej informacji do rozmowy. Na przykład, „BTW, spotkałem dzisiaj Marcina w sklepie.”

Przykład: Musiałem pójść do sklepu po mleko. BTW, widziałem tam twoją siostrę.

TBH co to znaczy?

TBH to skrót od „To Be Honest”, czyli „szczerze mówiąc”. Używamy go, gdy chcemy podkreślić, że mówimy szczerze, nawet jeśli to, co mówimy, może być trudne do przyjęcia. Na przykład, „TBH, nie sądzę, że to jest dobry pomysł.”

Przykład: TBH, nie byłem fanem ostatniego albumu tej grupy.

ASAP  co to znaczy ten angielski skrót?

ASAP to skrót, który z pewnością warto znać. Oznacza „As Soon As Possible”, co po polsku oznacza „jak najszybciej”. Używamy go, kiedy chcemy, aby coś zostało zrobione możliwie jak najszybciej. Na przykład, „Proszę, wyślij mi te dokumenty ASAP.”

Przykład: Potrzebuję twojej odpowiedzi ASAP, abyśmy mogli kontynuować projekt.

IDK co to znaczy?

Ostatni na naszej liście jest IDK, co oznacza „I Don’t Know”, czyli „nie wiem”. To jest skrót, który jest bardzo przydatny, kiedy nie jesteś pewien odpowiedzi na pytanie. Na przykład, „IDK, który zespół wygra mecz.”

Przykład: Kto wygra dzisiejszy mecz? IDK, obie drużyny są bardzo dobre.

Inne popularne angielskie skróty w internecie

Zabierzmy się teraz za inne popularne skróty, które często pojawiają się w naszych rozmowach online.

Co znaczy LOL?

LOL (Laugh Out Loud) jest jednym z najbardziej znanych skrótów i oznacza „śmiech na cały głos”. Często używamy go, gdy coś jest zabawne. Na przykład, „Twój żart był naprawdę dobry, LOL!”

FYI co znaczy ten angielski skrót?

FYI (For Your Information), co oznacza „dla twojej informacji”, używane jest, gdy chcemy przekazać informacje, które mogą być dla kogoś przydatne. Na przykład, „FYI, spotkanie zostało przeniesione na jutro.”

TTYL co to za skrót?

TTYL (Talk To You Later) to skrót, który oznacza „porozmawiamy później”. Używamy go, kiedy kończymy rozmowę, ale planujemy kontynuować ją później. Na przykład, „Muszę teraz iść, TTYL!”

Co znaczy DM?

DM (Direct Message) oznacza „wiadomość prywatna”. Używamy go, kiedy chcemy przekazać, że coś powinno być wysłane bezpośrednio do nas, a nie opublikowane publicznie. Na przykład, „Jeśli masz jakieś pytania, wyślij mi DM.”

IRL co to znaczy?

IRL (In Real Life) oznacza „w rzeczywistości”. Jest używane, gdy chcemy zaznaczyć różnicę między tym, co dzieje się online, a rzeczywistością. Na przykład, „IRL, jestem bardzo nieśmiały.”

Co znaczy angielski skrót NSFW?

NSFW (Not Safe For Work) to skrót, który oznacza, że jakaś treść jest nieodpowiednia do przeglądania w miejscu pracy lub w obecności dzieci.

TL;DR co znaczy ten skrót?

TL;DR (Too Long; Didn’t Read) jest używane jako podsumowanie długiego tekstu lub jako reakcja na zbyt rozbudowane treści. Oznacza „za długie; nie czytałem”.

Co znaczy ROFL?

ROFL (Rolling On The Floor Laughing) oznacza „kulam się ze śmiechu”. To jest wersja „LOL” na sterydach – używamy go, gdy coś jest naprawdę, naprawdę śmieszne.

LMK co to znaczy?

LMK (Let Me Know), czyli „daj mi znać”, jest używane, gdy chcemy, aby ktoś nas poinformował o czymś. Na przykład, „LMK, kiedy będziesz gotowy do wyjścia.”

TMI co znaczy ten angielski skrót?

TMI (Too Much Information) oznacza „za dużo informacji”. Używamy tego skrótu, gdy ktoś dzieli się z nami więcej szczegółów, niż chcielibyśmy wiedzieć. Na przykład, „Nie potrzebuję szczegółów, TMI!”

Co znaczy AMA?

AMA (Ask Me Anything) to skrót, który oznacza „zapytaj mnie o cokolwiek”. Często używany na forach internetowych, gdzie osoba udziela odpowiedzi na pytania użytkowników.

Co znaczy YOLO?

YOLO (You Only Live Once), czyli „żyje się tylko raz”, to skrót, który często używany jest do opisywania podejścia do życia, które kładzie nacisk na cieszenie się chwilą i korzystanie z każdej okazji.

FWIW co to znaczy ten akronim?

FWIW (For What It’s Worth), co oznacza „na co to komu” lub „jak na mój gust”, jest używane, gdy chcemy przekazać swoją opinię lub stanowisko na jakiś temat, mimo że może ono nie mieć dużej wartości lub znaczenia dla innych.

Jak poprawnie używać angielskich skrótów w internecie?

Skróty są bardzo przydatne, ale jak wszystko, muszą być używane umiejętnie. Oto 3 ważne porady, jak to robić:

  1. Zrozum kontekst
    Skróty są świetne do używania w nieformalnych sytuacjach, takich jak rozmowy z przyjaciółmi, posty na mediach społecznościowych, czy wiadomości tekstowe. Ale używanie skrótów w formalnym kontekście, jak profesjonalny e-mail lub oficjalny dokument, może być uważane za nieprofesjonalne. Więc zawsze pamiętaj o kontekście!
  2. Używaj skrótów, które znasz
    Unikaj używania skrótów, które nie są Ci znane. Mogą one mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu, a używanie ich w niewłaściwy sposób może prowadzić do nieporozumień.
  3. Używaj skrótów do ułatwienia komunikacji, a nie jej utrudnienia
    Celem skrótów jest sprawienie, że komunikacja jest szybsza i łatwiejsza. Jeżeli zaczynasz zastanawiać się nad znaczeniem skrótu, to prawdopodobnie lepiej jest użyć pełnego wyrażenia.

Znając te zasady, będziesz mógł efektywnie wykorzystywać skróty w swojej komunikacji online, zachowując przy tym profesjonalizm i klarowność!