W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, język angielski stanowi fundament międzynarodowej wymiany kulturowej, biznesowej i edukacyjnej. Jest językiem Internetu, nauki, lotnictwa, a także globalnego biznesu, co czyni go jednym z najważniejszych narzędzi komunikacji międzyludzkiej. Rozpoczynając naukę języka angielskiego, zależy nam aby poznać podstawowe zwroty po angielsku, które stanowią fundament do budowania dalszych umiejętności. Znajomość prostych, lecz przydatnych wyrażeń pozwala na pierwsze próby komunikacji, które są niezwykle ważne na drodze do osiągnięcia płynności. W krótkim czasie, nawet podstawowa znajomość języka angielskiego pozwala na nawiązanie kontaktów, które mogą okazać się bezcenne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Dlaczego warto znać podstawowe zwroty po angielsku?

Łatwiejsza podróż

Znajomość podstawowych zwrotów po angielsku sprawia, że podróżowanie staje się łatwiejsze i bardziej przyjemne. Możesz prosić na przykład o wskazówki, zamawiać posiłki w restauracji, rezerwować zakwaterowanie czy po prostu nawiązywać nowe znajomości. Co więcej, w wielu miejscach na świecie angielski jest używany jako język komunikacji międzykulturowej, co sprawia, że jest nieocenionym narzędziem dla każdego podróżnika.

Rozwój kariery

Bez wątpienia, znajomość angielskiego to niezbędny atut na rynku pracy. Znajomość podstawowych zwrotów i fraz może być, także pierwszym krokiem do opanowania języka na poziomie, który pozwoli Ci uczestniczyć w międzynarodowych projektach, konferencjach czy nawet otworzyć drogę do kariery za granicą. W wielu branżach angielski jest językiem biznesu, a umiejętność jego używania może znacząco zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy.

Dostęp do wiedzy

Większość nowoczesnej wiedzy – od naukowych publikacji po popularnonaukowe artykuły i blogi – publikowana jest po angielsku. Znajomość języka w zakresie podstawowych zwrotów pozwala na pierwszy kontakt z tymi materiałami, a z czasem na pełniejsze korzystanie z globalnej bazy wiedzy. To otwiera drzwi do samorozwoju i ciągłego uczenia się, co w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie jest bezcenne.

Rozbudowa sieci kontaktów

Wiedza języka angielskiego na poziomie podstawowym umożliwia komunikację z ludźmi z całego świata. W erze Internetu i mediów społecznościowych, nawiązywanie międzynarodowych kontaktów może przynieść nie tylko osobiste, ale i zawodowe korzyści. Rozbudowa sieci kontaktów to także możliwość wymiany doświadczeń, co jest nieocenione w wielu aspektach życia.

Zrozumienie kultury

Nauka języka to nie tylko nauka słów i gramatyki, ale również zanurzenie się w kulturze. Znajomość angielskich zwrotów pozwala na lepsze zrozumienie kultury anglojęzycznych krajów, ich zwyczajów, humoru, a także wartości.

Podsumowując, znajomość najpopularniejszych zwrotów po angielsku to fundament, na którym możemy budować nasze umiejętności komunikacyjne. Jest to inwestycja, która przynosi korzyści nie tylko w codziennym życiu, ale również w rozwoju osobistym i zawodowym. 

Podstawowe zwroty po angielsku

Powitania i pożegnania

 1. Hello – Cześć.
 2. Hi – Hej.
 3. Good morning – Dzień dobry (rano).
 4. Good afternoon – Dzień dobry (po południu).
 5. Good evening – Dobry wieczór.
 6. Good night – Dobranoc.
 7. Goodbye – Do widzenia.
 8. See you later – Do zobaczenia później.
 9. See you soon – Do zobaczenia wkrótce.
 10. Take care – Trzymaj się.

Zwroty grzecznościowe

 1. Please – Proszę.
 2. Thank you – Dziękuję.
 3. You’re welcome – Nie ma za co.
 4. Sorry – Przepraszam.
 5. Excuse me – Przepraszam (aby zwrócić czyjąś uwagę).
 6. Yes – Tak.
 7. No – Nie.
 8. May I…? – Czy mogę…?
 9. Nice to meet you – Miło mi.
 10. No problem – Nie ma problemu.

Przydatne angielskie pytania i prośby

 1. Can you help me? – Czy możesz mi pomóc?
 2. How much is this? – Ile to kosztuje?
 3. Where is the bathroom? – Gdzie jest toaleta?
 4. Could you repeat that, please? – Czy mógłbyś powtórzyć?
 5. What’s your name? – Jak masz na imię?
 6. How are you? – Jak się masz?
 7. Are you OK? – Wszystko w porządku?
 8. How old are you? – Ile masz lat?
 9. Do you speak English? – Czy mówisz po angielsku?
 10. Where are you from? – Skąd jesteś?

Najpopularniejsze angielskie zwroty używane w podróży

 1. I don’t understand – Nie rozumiem.
 2. I would like to book a room – Chciałbym zarezerwować pokój.
 3. How do I get to…? – Jak mogę dostać się do…?
 4. Is this seat taken? – Czy to miejsce jest zajęte?
 5. I need a taxi – Potrzebuję taksówki.
 6. Can I get a map? – Czy mogę dostać mapę?
 7. Where can I find…? – Gdzie mogę znaleźć…?
 8. I need to change money – Muszę wymienić pieniądze.
 9. What’s the exchange rate? – Jaki jest kurs wymiany?
 10. Can you show me on the map? – Czy możesz mi pokazać na mapie?

Najczęściej używane wyrażenia w restauracji i kawiarnii

 1. I’m allergic to… – Jestem uczulony na…
 2. Can we have the bill, please? – Czy możemy prosić o rachunek?
 3. A table for two, please – Stolik dla dwóch osób, proszę.
 4. I would like… – Chciałbym/chciałabym…
 5. Is it spicy? – Czy to jest pikantne?
 6. This is delicious – To jest pyszne.
 7. A glass of water, please – Szklankę wody, proszę.
 8. Do you have vegetarian dishes? – Czy macie dania wegetariańskie?
 9. I’m full, thank you – Jestem najedzony/najedzona, dziękuję.
 10. Can I have a coffee, please? – Czy mogę prosić o kawę?

Porady dotyczące nauki i ćwiczenie zwrotów angielskich

Aby nauka języka angielskiego była skuteczna i przynosiła oczekiwane rezultaty, ważne jest podejście do procesu edukacyjnego jako do ciągłej praktyki i poszukiwania nowych, interesujących metod nauki. Dlatego przygotowałam kilka porad, które pomogą Ci w efektywnym przyswajaniu języka angielskiego i wykorzystywaniu podstawowych zwrotów w praktyce:

 1. Zanurzenie w języku: Otocz się językiem angielskim na co dzień. Słuchaj muzyki, oglądaj filmy lub seriale w oryginale, czytaj książki lub artykuły w języku angielskim. Zanurzenie w języku pozwala na naturalne przyswajanie nowych słów i struktur gramatycznych.
 2. Korzystanie z aplikacji do nauki języków: Aplikacje takie jak Duolingo, Babbel, oferują interaktywne lekcje dostosowane do różnych poziomów zaawansowania. Praktyczne ćwiczenia mogą znacząco poprawić Twoje umiejętności językowe.
 3. Ćwiczenie mówienia: Nie ma lepszego sposobu na naukę języka niż praktyka mówienia. Spróbuj znaleźć partnera do konwersacji, np. poprzez aplikacje do wymiany językowej takie jak Tandem lub HelloTalk. Regularne rozmowy i nauka z native speakerami lub innymi uczącymi się języka pomogą Ci przełamać barierę językową.
 4. Pisanie po angielsku: Pisz dziennik, notatki, e-maile lub posty w mediach społecznościowych po angielsku. Ćwiczenie umiejętności pisania pomoże Ci, również lepiej zrozumieć struktury językowe i wzbogacić słownictwo.
 5. Realistyczne cele: Postaw sobie konkretne, mierzalne cele językowe, np. nauczenie się 10 nowych słów każdego dnia lub przeczytanie jednego artykułu po angielsku tygodniowo. Małe sukcesy motywują do dalszej nauki.
 6. Cierpliwość i konsekwencja: Pamiętaj, że nauka języka to proces, który wymaga czasu i regularności. Nie zrażaj się początkowymi trudnościami i bądź konsekwentny w swoich działaniach.

Pamiętając o tych wskazówkach, będziesz mógł nie tylko skutecznie nauczyć się podstawowych zwrotów po angielsku, ale również sukcesywnie rozwijać swoje umiejętności językowe, aż do osiągnięcia płynności komunikacyjnej. Każda metoda nauki, która sprawia Ci przyjemność i motywuje do dalszego rozwoju, jest właściwym kierunkiem na drodze do biegłego posługiwania się językiem angielskim.

Podstawowe zwroty po angielsku – podsumowanie

Podsumowując, nauka podstawowych zwrotów po angielsku to pierwszy krok ku płynnej komunikacji. Opanowanie choćby najprostszych fraz pozwala na pokonanie barier komunikacyjnych, co jest szczególnie cenne na wakacjach, w pracy z międzynarodowymi zespołami, czy nawet podczas korzystania z zasobów edukacyjnych. Ponadto, wiedza ta sprzyja budowaniu międzynarodowych przyjaźni i sieci kontaktów, które mogą okazać się nieocenione w wielu aspektach życia.