Chcesz nauczyć się języka włoskiego? Rozpocznij swoją podróż od nauki dni tygodnia po włosku! Włoski, jeden z najpiękniejszych języków romańskich, kryje w sobie bogactwo kultury i tradycji. Dni tygodnia są kluczem do zrozumienia tego, jak Włosi organizują swój czas i życie codzienne.

Dlaczego dni tygodnia są ważne? Dni tygodnia po włosku nie są tylko słowami; są one częścią codziennego życia we Włoszech. Wykorzystywane są w planowaniu, umawianiu się na spotkania, a nawet w tradycyjnych przysłowiach i wyrażeniach. Zrozumienie, jak prawidłowo wymawiać i pisać te słowa, otworzy przed Tobą drzwi do pełniejszego zrozumienia kultury we Włoszech.

Dni tygodnia po włosku – Twoje pierwsze kroki w nauce włoskiego

Zacznijmy od słownictwa! Bez wątpienia, dni tygodnia są fundamentem komunikacji, a ich znajomość otwiera drzwi do dalszej nauki tego pięknego języka. Pozwól, że przedstawię Ci je teraz:

 • poniedziałek: lunedì
 • wtorek: martedì
 • środa: mercoledì
 • czwartek: giovedì
 • piątek: venerdì
 • sobota: sabato
 • niedziela: domenica

Zauważ, że dni tygodnia pisane są we Włoszech małą literą, a nie wielką, jak to bywa w języku angielskim. To subtelna, ale ważna różnica.  W słowach od poniedziałku do piątku akcent pada na ostatnią sylabę. Samo Dì, które pojawia się w większości dni tygodnia, oznacza właśnie „dzień”. To archaiczny synonim do GIORNO, które używamy współcześnie właśnie w znaczeniu „dzień”. Zwróć uwagę, że za każdym razem mamy dzień czegoś.

LUNEDì od słowa LUNA, czyli księżyc. Jest to zatem dzień księżyca.

MARTEDì od MARTE, czyli dzień Marsa.

MERCOLEDì od MERCURIO, dzień Merkurego.

GIOVEDì od GIOVE, dzień Jowisza.

VENERDì od VENERE, dzień Wenus.

SABATO jest dniem Saturna, a DOMENICA jest z łaciny Dniem Pańskim.

Użycie dni tygodnia w zdaniach po włosku

Zrozumienie, jak używać dni tygodnia w zdaniach, to klucz do płynności w języku włoskim. Pamiętaj, że z nazwami dni tygodnia nie stosujemy przyimka! Po polsku mówimy „w piątek”. Gdy tłumaczymy sobie dosłownie z języka polskiego bardzo nas kusi dodanie tego „w”. Po włosku „w piątek” to po prostu VENERDì. “Venerdì non lavoro.” („W piątek nie pracuję.”)

Jeśli mamy na myśli każdy piątek, to użyjemy rodzajnika określonego. “Il venerdì non lavoro.” Znaczy: „W piątki nie pracuję”, czyli każdy piątek mam wolny.

Wszystkie dni tygodnia, oprócz niedzieli, są rodzaju męskiego, więc powiemy: IL LUNEDì, IL MARTEDì i tak dalej, ale LA DOMENICA.

Skupmy się teraz na praktycznych przykładach i kontekstach, w których możesz stosować te słowa.

 1. Po pierwsze, umawianie się na spotkanie:
  • „Ci vediamo lunedì!” (Do zobaczenia (dosł. widzimy się) w poniedziałek!)
 2. Po drugie, planowanie wydarzeń:
  • „Sabato ci sarà la festa.” (W sobotę odbędzie się impreza.)
 3. Po trzecie, mówienie o rutynie:
  • „Vado in palestra ogni mercoledì.” (Chodzę na siłownię w każdą środę.) Tu możesz też użyć dnia tygodnia z rodzajnikiem określonym i powiedzieć: “Il mercoledì vado in palestra.” (W środy chodzę na siłownię.)
 1. Po czwarte, zapytania o dni tygodnia:
  • „Quando hai lezione di italiano? Il giovedì?” (Kiedy masz lekcje włoskiego? W czwartki?)
 2. Po piąte, zrozumienie kultury włoskiej:
  • „In Italia la domenica si passa in famiglia.” (We Włoszech niedzielę spędza się z rodziną.)

Kiedy już opanujesz te zdania, zaczniesz myśleć i mówić po włosku jak miejscowy. Nie zapomnij także o właściwej intonacji i melodii, charakterystycznej dla włoskiego. Słuchaj lokalsów, naśladuj ich sposób mówienia i zanurz się w języku.

kurs włoski start baner

Włoskie dni tygodnia – kulturowy kontekst 

Kultura i język są ze sobą nierozerwalnie związane, a dni tygodnia po włosku są tego świetnym przykładem. Oto, jak możesz zrozumieć włoski styl życia i kulturę poprzez dni tygodnia.

We Włoszech mówi się: “Né di venere, né di marte non si sposa né si parte, né si dà principio all’arte.” (W piątki i wtorki nie należy się pobierać, wyjeżdżać, ani zaczynać ważnych przedsięwzięć.”) Dlaczego? Wtorek jest dniem Marsa, czyli boga wojny. Natomiast w piątek zostały stworzone złe duchy, dlatego lepiej wybrać inny dzień na ślub.

W Polsce najbardziej pechowym dniem jest piątek 13. We Włoszech jest to piątek 17. 

W dni powszednie, gdy Włosi chodzą do pracy, chodzą na śniadanie (często jest to tylko małe espresso, ewentualnie cappuccino z rogalikiem) do tego samego najbliższego baru. To ich poranny rytuał.

Wieczorami lubią wybrać się na APERITIVO, czyli kieliszek wina lub drink z małą przekąską. To czas spędzony w gronie przyjaciół, często poprzedzający kolację. Włosi w trakcie ciepłych miesięcy uwielbiają siedzieć na zewnątrz do późnych godzin, nawet w środku tygodnia.

W weekend kwitnie życie towarzyskie. To czas dla przyjaciół i bliskich. To także wspaniały moment na relaks i wypady poza miasto.

Niedziela to dzień spędzany z rodziną, często przy obfitym posiłku. 

Zrozumienie, jak dni tygodnia wpływają na życie codzienne we Włoszech, pozwoli Ci na lepszą komunikację i głębsze zrozumienie kultury tego kraju. Nie jest to tylko teoria! Gdy odwiedzisz Włochy, zobaczysz, jak te różnice ożywają. Obserwowanie, jak Włosi spędzają swoje dni, może być fascynującym doświadczeniem, które sprawi, że poczujesz się jak prawdziwy Włoch.

Ćwiczenia i narzędzia do nauki dni tygodnia w języku włoskim

Teraz, gdy znasz wszystkie dni tygodnia po włosku i zrozumiałeś, jak wpisują się one w kulturę i życie codzienne we Włoszech, nadszedł czas, aby zastosować tę wiedzę w praktyce. Oto kilka ćwiczeń i narzędzi, które pomogą Ci osiągnąć biegłość w języku włoskim:

 1. Ćwiczenia z wymowy:
  • Znajdź nagrania Włochów i naśladuj ich wymowę. Powtarzaj nazwy dni tygodnia, aż poczujesz się pewnie. Świetną stroną jest Forvo czyli internetowy słownik wymowy.
 2. Ćwiczenia z pisania:
  • Napisz swoją tygodniową rutynę po włosku. To świetny sposób aby zapamiętać dni tygodnia.
 3. Gry i aplikacje:
  • Istnieje wiele aplikacji i gier językowych, które uczą dni tygodnia w zabawny i interaktywny sposób. Jedna z moich ulubionych aplikacji to Quizlet.
 4. Odkryj więcej zasobów online:
  • W Internecie znajdziesz wiele stron i kanałów na YouTube dedykowanych nauce języka włoskiego, które oferują ćwiczenia i lekcje. Koniecznie sprawdź mój podcast – Oltremare Włoski przy kawie.

Znajomość nazw dni tygodnia to tylko początek Twojej przygody. Chcesz nauczyć się języka włoskiego? Zrób to z kursem Włoski Start! Włoski Start obejmuje lekcje z poziomu A1. Kurs jest idealnym narzędziem dla osób rozpoczynających naukę włoskiego od zera lub dla tych, którzy wracają do niej po latach.

Dni tygodnia w języku włoskim – podsumowanie

Podsumowując, podstawy języka włoskiego są bardzo ważne. Pamiętaj, że nauka języka to proces, który wymaga czasu i praktyki.

Podczas naszej nauki:

 1. Nauczyłeś się nazw dni tygodnia w języki włoskim
 2. Zrozumiałeś, jak dni tygodnia są używane w zdaniach i jak wpływają na kulturę włoską.
 3. Dowiedziałeś się, jak ćwiczyć i utrwalać swoją wiedzę o dniach tygodnia.

Kolejnym krokiem mogą być miesiące po włosku lub przywitania i pożegnania? Wybór zależy od Ciebie. W każdym razie, jestem tu, aby Ci pomóc w dalszej nauce włoskiego. Odkrywanie nowego języka to ekscytująca podróż, a dni tygodnia to tylko początek. Mam nadzieję, że ten przewodnik będzie dla Ciebie inspiracją do dalszego zgłębiania włoskiego. Na blogu znajdziesz, również wpis: czy włoski jest trudny? Z pewnością, przyda się każdemu kto rozpoczyna naukę tego języka.