Jak określić poziom językowy? Jakie są poziomy znajomości języka, i jak można je wykorzystać, aby skuteczniej się uczyć? Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi na te pytania, ten wpis jest dla Ciebie.

Czy jesteś na poziomie początkującym, średnio zaawansowanym, czy może już na poziomie zaawansowanym? Warto wpisać swój poziom językowy w CV. Dlaczego? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Co jest CEFR?

CEFR, znane również jako Common European Framework of Reference for Languages, to system, który określa poziomy językowe. Jest to kluczowy element w klasyfikacji znajomości języków obcych, który pomaga w mierzeniu i porównywaniu umiejętności językowych na całym świecie.

a. Historia i Cel CEFR

CEFR został stworzony przez Radę Europy jako część projektu dotyczącego języków obcych. Celem było stworzenie spójnego systemu, który mógłby być stosowany w różnych krajach i kontekstach, aby ułatwić nauczanie, ocenę i porównywanie umiejętności językowych.

b. Skala CEFR a Certyfikaty Językowe

CEFR jest ściśle powiązany z różnymi certyfikatami językowymi, między innymi takimi jak IELTS, TOEFL. Dzięki skali CEFR, możesz łatwo określić poziom języka obcego i wybrać odpowiedni egzamin, który najlepiej odpowiada Twoim umiejętnościom. Na blogu znajdziesz również wpis o certyfikatach, które warto zdobyć.

c. Zastosowanie w CV

W dzisiejszych czasach, poziomy językowe w CV są często oparte na skali CEFR. Dzięki temu pracodawcy mogą łatwo zrozumieć poziom znajomości języka kandydata. Możesz opisać poziom znajomości języka w CV, używając tych standardów, co pomoże Ci lepiej przedstawić swoje umiejętności.

d. Wpływ na Naukę Języka

CEFR nie tylko pomaga w ocenie, ale także w nauczaniu języka. Dzięki jasnym opisom poziomów zaawansowania, nauczyciele i uczniowie mogą dostosować materiały i metody do indywidualnych potrzeb. To może prowadzić do bardziej efektywnej i skierowanej nauki języka. Bez wątpienia, CEFR jest kluczowym narzędziem w określaniu i mierzeniu znajomości języka. Od poziomu początkującego do zaawansowanego, ta sześciostopniowa skala CEFR jest niezbędna dla nauczycieli, uczniów, pracodawców i każdego, kto chce zrozumieć i opisać swoją znajomość języków obcych.

Poziomy językowe od A1 do C2: Twoja droga do biegłości językowej

Rozumienie poszczególnych poziomów znajomości języka może być kluczem do skutecznej nauki i komunikacji. Oto szczegółowy opis poziomów językowych, od poziomu A1 do C2, zgodnie z sześciostopniową skalą CEFR:

a. Poziom A1: Początkujący

 • Opis: Jest to poziom, na którym użytkownik języka potrafi zrozumieć i używać codziennych wyrażeń oraz bardzo prostych zdań.
 • Przykłady: Przedstawienie się, zadawanie i odpowiadanie na proste pytania o miejsce zamieszkania, znajomości, itp.
 • Zastosowanie w CV: Możesz określić swój poziom jako „początkujący” lub „znajomość języka w stopniu podstawowym.”

b. Poziom A2: Wyższy Początkujący

 • Opis: Na tym poziomie potrafisz zrozumieć często używane wyrażenia związane z najbardziej podstawowymi aspektami życia.
 • Przykłady: Proste transakcje, takie jak zakupy, rozmowy o rodzinie, opis swojego otoczenia.
 • Zastosowanie w CV: „Poziom podstawowy znajomości języka” lub „znajomość języka w stopniu komunikatywnym.”

c. Poziom B1: Średnio Zaawansowany

 • Opis: Jesteś w stanie radzić sobie z większością sytuacji, które mogą wystąpić podczas podróży, oraz wyrażać swoje opinie.
 • Przykłady: Wyrażanie opinii, uzasadnianie swoich odpowiedzi, pisanie prostego tekstu na znane tematy.
 • Zastosowanie w CV: „Poziom średnio zaawansowany” lub „poziom znajomości języka średniozaawansowany.”

d. Poziom B2: Wyższy Średnio Zaawansowany

 • Opis: Na tym poziomie, możesz komunikować się z rodzimymi użytkownikami języka bez większego wysiłku i tworzyć jasne, szczegółowe teksty na różne tematy.
 • Przykłady: Rozumienie głównych idei skomplikowanych tekstów, mówienie o specjalistycznych tematach.
 • Zastosowanie w CV: „Poziom zaawansowany znajomości języka” lub „poziom B2.”

e. Poziom C1: Zaawansowany

 • Opis: Jesteś w stanie wyrażać się płynnie i spontanicznie, używać języka elastycznie i efektywnie w życiu społecznym, zawodowym i akademickim.
 • Przykłady: Tworzenie złożonych tekstów, wyrażanie się w sposób jasny i dobrze zbudowany.
 • Zastosowanie w CV: „Poziom biegłości” lub „poziom C1.”

f. Poziom C2: Biegłość

 • Opis: Na tym poziomie, jesteś w stanie zrozumieć praktycznie wszystko, co słyszysz lub czytasz, i wyrażać się spontanicznie i precyzyjnie.
 • Przykłady: Zrozumienie złożonych tekstów, tworzenie profesjonalnych prezentacji i dokumentów.
 • Zastosowanie w CV: „Poziom biegłości językowej” lub „poziom C2.”

Jak określić swój poziom języka obcego?

Określenie poziomu języka, na którym się znajdujesz, może być kluczowe dla Twojego postępu w nauce. Oto kilka sposobów, jak możesz określić znajomość języków obcych, zarówno samodzielnie, jak i za pomocą profesjonalnych narzędzi.

1. Samoocena: zrozumienie poziomów językowych

 • Zrozumienie skali CEFR: Skala CEFR oferuje jasny opis poziomów językowych, od poziomu A1 (początkujący) do C2 (biegłość). Możesz porównać swoje umiejętności z opisami tych poziomów, aby zrozumieć, gdzie się znajdujesz.
 • Sprawdzenie umiejętności na poszczególnych poziomach: Zastanów się, jakie umiejętności posiadasz na poszczególnych poziomach. Czy możesz swobodnie prowadzić rozmowę, czy może wciąż uczysz się podstawowych zwrotów?
 • Narzędzia online: Istnieje wiele narzędzi online, które także pomogą Ci określić swój poziom językowy poprzez testy i quizy.

2. Profesjonalne testy i egzaminy

 • DELE, TOEFL, DELF i wiele innych: Te międzynarodowe egzaminy oferują precyzyjną ocenę Twojego poziomu języka. Możesz zdawać je w autoryzowanych centrach egzaminacyjnych.
 • Szkoły językowe i kursy języków obcych: Wiele szkół językowych oferuje bezpłatne testy umiejętności, które pomogą Ci określić swój poziom i dobrać odpowiedni kurs.

3. Ciągła ocena i rozwój

 • Regularne sprawdzanie poziomu: Określenie poziomu języka to nie jednorazowe zadanie. Z pewnością, regularne sprawdzanie, gdzie się znajdujesz, pomoże Ci dostosować swoje metody nauki i śledzić postępy.
 • Zrozumienie swoich celów: Czy dążysz do poziomu biegłości, czy może chcesz osiągnąć konkretny poziom zaawansowania języka angielskiego? Zrozumienie swojego obecnego poziomu pomoże Ci wyznaczyć realne cele.

Poziomy językowe od A1 do C2 – podsumowanie

Podsumowując, zrozumienie poziomów językowych jest kluczem do skutecznej nauki i komunikacji w języku obcym. Od początkujących, którzy stawiają pierwsze kroki w nowym języku, po biegłych, którzy płynnie wyrażają swoje myśli, każdy poziom językowy ma swoje unikalne cechy i wyzwania. Dzięki CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) możemy precyzyjnie określić nasze umiejętności i wyznaczyć cele na przyszłość. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy na poziomie zaawansowanym, te narzędzia i techniki pomogą Ci zrozumieć swój poziom językowy i wytyczyć drogę do biegłości językowej.