Masz ochotę rozpocząć naukę włoskiego? Marzysz o podróżach w trakcie których bez problemu zamówisz kawę, porozmawiasz z kelnerem w restauracji i wybierzesz ulubiony smak lodów? Czy nauka języka włoskiego jest trudna? Najczęściej można usłyszeć: „Włoski? Przecież to taki prosty język!”. W trakcie tych wszystkich lat własnej nauki a później uczenia innych spotkałam się z wieloma opiniami. Jak jest naprawdę? Czego możesz się spodziewać rozpoczynając naukę języka włoskiego? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytanie: Czy włoski jest trudny do nauki? 

Dlaczego warto uczyć się włoskiego?

Zastanawiasz się, dlaczego warto uczyć się języka włoskiego? Już od najmłodszych lat na lekcjach w szkole dowiadujesz się, że historia języka włoskiego jest fascynująca. Następnie poznajesz bogatą kulturę Włoch. Dlatego, kiedy zaczynasz uczyć się włoskiego, nie tylko zdobywasz nowe umiejętności językowe, ale również zanurzasz się w świecie włoskiej sztuki, muzyki, literatury i kuchni. Włoski to język Dantego, Leonarda da Vinci, a także współczesnej mody i designu. Dodatkowo, znajomość języka włoskiego może otworzyć Ci drzwi do kariery w takich dziedzinach jak turystyka, moda czy gastronomia. Ponadto, język włoski jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej i jest używany przez miliony ludzi na całym świecie. 

Czy język włoski jest trudny do nauki?

Zacznijmy o tego, że słownictwo włoskie weszło do powszechnego użycia. Pizza, spaghetti, tagliatelle, cappuccino to bardzo często używane słówka. Choć nie zawsze są poprawnie wymawiane, to funkcjonują w naszej codzienności niezależnie od tego, czy z włoskim mieliśmy już styczność, czy nie. Gdy chcemy rozpocząć naukę włoskiego, nie zaczynamy zupełnie od zera. Nie dość, że już na samym początku coś umiemy, to dodatkowo łączymy to z przyjemnościami, bo większość wyrażeń będzie nam kojarzyć się ze wspaniałym włoskim jedzeniem.

Czy nauka języka włoskiego jest łatwa? Początek nauki jest zatem stosunkowo prosty i naprawdę bardzo przyjemny. Większość słów czyta się tak, jak się pisze (nie zawsze, ale zasady nie są skomplikowane). Wymowa włoska też nie sprawia nam dużej trudności (porównując chociażby do francuskiego). Co za tym idzie? Nawet po kilku lekcjach jesteśmy w stanie wchodzić w pierwsze interakcje z Włochami. Możemy się bez problemu przywitać, przedstawić, zamówić kawę w prawdziwym włoskim barze, poprosić o rachunek w restauracji, czy wybrać ulubiony smak lodów.

Nauka włoskiego różni się od nauki innych języków. Włosi bardzo lubią, gdy odzywamy się do nich w ich języku. Często nam kibicują i chwalą: „Parli bene italiano!/Dobrze mówisz po włosku!”. Jest to niezwykła pomoc w nauce włoskiego. Nasza motywacja do nauki często wiążę się z chęcią podróżowania i odkrywania tego kraju. Robimy to więc najcześciej dla przyjemności. To też nie jest bez znaczenia, bo łączy naszą naukę z bardzo pozytywnym nastawieniem. Dlatego uważam, że na początku język włoski nie jest trudny, bo bardzo szybko jesteśmy w stanie zobaczyć efekty!

Czy włoski jest trudny na poziomie średniozaawansowanym?

Dochodząc do poziomu średniozaawansowanego okazuje się, że Włosi używają większej ilości czasów i trybów. Na naszej drodze pojawia się coraz bardziej skomplikowane słownictwo włoskie. To wszystko sprawia, że dochodzimy do wniosku, że jednak trudno nauczyć się włoskiego. Czy język włoski jest trudny do nauki na poziomie zaawansowanym? Przeskoczenie do poziomu B1 jest wyzwaniem. Wtedy najczęściej pada zdanie: „A wszyscy mówili, że nauka języka włoskiego jest łatwa!”. Okazuje się też, że język mówiony bardzo różni się od pisanego. Gdy chcemy czytać po włosku, musimy zmierzyć się z długimi zdaniami, nowymi spójnikami i poznać dodatkowy czas. Na tym etapie potrzeba nam cierpliwości.

Nauka włoskiego różni się od tego na jakim poziomie jesteśmy. Możemy podzielić ją na dwa etapy. Taki poziom, który wystarczy nam do wakacyjnych konwersacji, jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia. Nie oznacza to oczywiście tego, że nie musimy się zaangażować, czy włożyć pracy w naukę, ale na pewno przyniesie nam ona dużo satysfakcji. Kontynuując naukę trafimy na moment, który będzie trudniejszy i bardziej wymagający. Pojawiają się bardziej skomplikowane czasy języka włoskiego czy ortografia języka włoskiego. Ważne, by małymi krokami iść do przodu i powoli opanowywać poszczególne zagadnienia. Jedno jest pewne: włoski da Ci dużo radości i pozwoli w bardziej autentyczny sposób przeżywać podróże do tego kraju.

Ile czasu potrzeba aby nauczyć się włoskiego?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Po pierwsze, poziom języka włoskiego, który chcesz osiągnąć – czy chcesz tylko porozumiewać się na poziomie podstawowym, czy dążyć do biegłości? Po drugie, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę? Czy planujesz uczyć się intensywnie, czy raczej wolisz podejście luźniejsze? I wreszcie, jakie są Twoje naturalne zdolności językowe? Niektórzy ludzie uczą się języków szybciej niż inni. Generalnie, możesz oczekiwać, że nauczenie się podstaw języka włoskiego zajmie Ci kilka miesięcy regularnej nauki. Jeżeli chcesz osiągnąć płynność, może to zająć kilka lat. Pamiętaj jednak, że każda minuta poświęcona na naukę jest inwestycją w Twoją przyszłość! 

Chcesz nauczyć się języka włoskiego od podstaw? Zrób to z kursem Włoski Start. Kurs jest idealnym narzędziem dla osób rozpoczynających naukę włoskiego od zera lub dla tych, którzy wracają do niej po latach. Dzięki nowoczesnej platformie z lekcjami wideo, grami językowymi, fiszkami uczysz się gdzie i kiedy chcesz. Bez stresu i presji.

Czy język włoski jest trudniejszy od angielskiego?

Z pewnością, dla osób, które mówią językiem o korzeniach romańskich, takim jak hiszpański czy francuski, włoski może być łatwiejszy do nauki niż angielski. Dla osób, które mówią językiem germańskim, takim jak niemiecki czy niderlandzki, angielski może być łatwiejszy. Gramatyka włoska to nie tylko czasy ale, także system rodzajników i zgodności, których w angielskim nie ma. Z drugiej strony, wymowa włoska jest zazwyczaj uważana za łatwiejszą niż w angielskim, a zasady pisowni są bardziej regularne. Alfabet języka włoskiego jest dość prosty do nauczenia, szczególnie jeśli już znasz alfabet angielski, ponieważ wiele liter wygląda i brzmi podobnie. Ostatecznie, czy język włoski jest trudniejszy od angielskiego, zależy od indywidualnych zdolności językowych, doświadczenia z nauką języków i motywacji do nauki. Pamiętaj, że z odpowiednim podejściem i determinacją, możesz nauczyć się dowolnego języka!

Jak szybko nauczyć się włoskiego?

Czy nauka języka włoskiego jest trudna? Dla wielu osób, najtrudniejsze w nauce włoskiego jest zrozumienie gramatyki i słuchanie włoskiego. Porównując trudności języka włoskiego do innych języków, można powiedzieć, że każdy język ma swoje unikalne wyzwania. Dla niektórych osób, włoski może być trudniejszy, dla innych łatwiejszy. 

Czy język włoski jest łatwy dla Polaka? To zależy od indywidualnych zdolności językowych. Niektóre aspekty takie jak wymowa włoska, mogą być łatwiejsze dla Polaków, podczas gdy inne, takie jak gramatyka włoska, mogą wymagać więcej pracy.

kurs włoski start baner

Czy włoski jest trudny – podsumowanie

Podsumowując, w tym wpisie starałam się odpowiedzieć na pytania czy włoski jest trudny do nauki, jakie są trudności języka włoskiego i jak można nauczyć się podstaw języka włoskiego. Dowiedziałeś się, także jak ważna jest znajomość języka włoskiego. Zachęcam Cię do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia nauki. Pamiętaj, że każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Na koniec, polecam zajrzeć do kolejnych wpisów, które pomogą Ci zaplanować naukę: jak nie stracić motywacji oraz co musisz wiedzieć o koncentracji.