Jednym z pierwszych i najważniejszych kroków w nauce języka obcego jest opanowanie podstawowych słów i wyrażeń, a wśród nich znajdują się liczby. Bez względu na to, czy planujesz podróż do Włoch, czy po prostu chcesz rozszerzyć swoje umiejętności językowe, liczby po włosku do 100 będą Ci potrzebne.

Liczby są wszędzie – od godzin i dat, przez ceny, po ilości i odległości. Dlatego potrzebujemy ich podczas wizyty we Włoszech lub w rozmowie z Włochami. Przeczytaj dzisiejszy wpis, aby z łatwością opanować liczby po włosku!

Liczby od 1 do 20: Pierwszy krok w nauce włoskich liczb

Znajomość liczb od 1 do 20 w języku włoskim jest niezbędna. Od zamawiania espresso w barze, przez podawanie wieku, aż po ustalanie spotkań. 

Liczba (PL)Liczba (IT)
1uno
2due
3tre
4quattro
5cinque
6sei
7sette
8otto
9nove
10dieci
11undici
12dodici
13tredici
14quattordici
15quindici
16sedici
17diciassette
18diciotto
19diciannove
20venti
liczby od 1 do 20 po włosku

Ta tabela jest świetnym punktem wyjścia do nauki podstawowych liczb po włosku. 

Zwróć uwagę w tabeli, że liczebniki od 11 do 16 tworzymy dodając końcówkę DICI na końcu.

11 – UNDICI
12 – DODICI
13 – TREDICI
14 – QUATTORDICI
15 – QUINDICI
16 – SEDICI

Przyjrzyj się, również dokładnie 14 i 16. W 14 O z R zamieniło się miejscami i nie jest tak, jak było w przypadku QUATTRO (4). Mamy QUATTORDICI.

W liczebniku 16 wypadło I. Mieliśmy SEI (6), ale teraz mamy SEDICI. W kolejnych trzech liczebnikach cząstkę DICIA postawimy na początku.

17 – DICIASSETTE
18 – DICIOTTO
19 – DICIANNOVE

Uwaga na podwójne spółgłoski w tych liczebnikach!
DICIASSETTE – tu mamy podwójne S.
DICIANNOVE – tu mamy podwójne N.

Dzięki tym wskazówkom, z pewnością unikniesz błędów na początku swojej nauki włoskiego.

kurs włoski start baner

Jak tworzy się liczby dziesiętne?

Tworzenie liczb dziesiętnych w języku włoskim, również jest dość proste i intuicyjne. Każda liczba dziesiątkowa od 30 do 90 kończy się na „-nta”. Poznanie tych końcówek pomoże Ci szybko zrozumieć i nauczyć się tworzyć liczby w języku włoskim.

Oto tabela z liczbami dziesiątkowymi po włosku od 30 do 100:

Liczba (PL)Liczba (IT)
30trenta
40quaranta
50cinquanta
60sessanta
70settanta
80ottanta
90novanta
100cento
liczby od 30 do 100 po włosku

Liczby złożone po włosku 

Liczby złożone tworzy się przez połączenie liczby dziesiątkowej z liczbą jedności, przy czym ważne jest, aby pamiętać o kilku wyjątkach i regułach dotyczących pisowni. O czym warto jeszcze pamiętać ucząc się liczb po włosku?

  • Bezpośrednie łączenie: Dla większości liczb złożonych, liczba dziesiątek jest łączona z liczbą jedności, np. 32 to trentadue (trenta + due) czy 34 (trentaquattro). 
  • Wyjątki w pisowni: Tworząc liczbę dwucyfrową musimy pamiętać, że z cyfrą 1 i 8 wypadnie nam ostatnia samogłoska z dziesiątki. Oto kilka przykładów: 21 (ventuno), 31 (trentuno), 41 (quarantuno) 58 (cinquantotto) 78 (settantotto). 
  • Regularność w nauce: Pamiętaj, że systematyczne ćwiczenia ułatwią zapamiętanie liczb. 

Marzysz o podróży do słonecznych Włoch? Zależy Ci na praktycznej nauce? Zrób to z kursem Włoski Start! Zapomnij o monotonnych podręcznikach. Ucz się poprzez dynamiczne i interaktywne lekcje wideo, które sprawią, że nauka stanie się przyjemnością. Dostosuj swój plan nauki do własnych potrzeb i tempa. Ucz się zgodnie z własnym harmonogramem, gdziekolwiek jesteś i kiedykolwiek chcesz. Nauka włoskiego nigdy nie była prostsza. 

Liczby po włosku do 100 – podsumowanie

Podsumowując, nauka liczb po włosku jest niezbędnym elementem dla każdego, kto chce płynnie porozumiewać się w tym pięknym języku. Opanowanie tych podstawowych elementów językowych otwiera drzwi do codziennej komunikacji, umożliwiając płynne poruszanie się w tematach takich jak zakupy, rezerwacje, podawanie czasu i wiele innych. Nie zapominaj, że każdy krok w nauce języka, nawet tak podstawowy, przybliża Cię do osiągnięcia płynności w języku włoskim. Zachęcam do przeczytania kolejnych moich wpisów o dniach tygodniach po włosku oraz podstawowych włoskich zwrotach.